Bp Turzyński: jesteśmy wezwani, by skarbu Ojczyzny nie roztrwonić
03 maja 2023 | 10:15 | Biuro Prasowe @JasnaGóraNews/mir | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
– Jesteśmy wezwani, aby Ojczyznę trzymać w sercu jak skarb, by go nie roztrwonić, a pomnożyć. W polskim sercu jest wielkość, wiara, miłość do bliźniego. Tego dziedzictwa nie można zaprzepaścić! – apelował bp Piotr Turzyński. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej przewodniczył Mszy św. na Jasnej Górze w Dniu Polonii i Polaków Za Granicą.
W homilii bp Turzyński przypomniał, że od początku istnienia Polski państwowość łączy się z wiarą, z chrześcijaństwem. Podkreślił, że wiara to wielki dar otrzymany od przodków. Przywołał powstańców styczniowych, w 160-rocznicę tego narodowego zrywu, którym dawała ona siły, a dzięki ich ofierze my żyjemy. Wskazał też na heroizm „zwyczajnej rodziny” Ulmów, których beatyfikację przeżywać będziemy we wrześniu. – Bo z wiary, która uczy miłości do bliźniego rodzą się cudowne owoce – podkreślał bp Turzyński.
– W polskim sercu jest wielkość, wiara, miłość do bliźniego. Tego dziedzictwa nie można zaprzepaścić! – apelował delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i podkreślił, że także w naszych sercach nie powinno zabraknąć wdzięczności „za Maryję, za Jej opiekę nad nami przez wieki”.
– Tak jak stała wierna pod krzyżem Chrystusa, tak i dziś ufamy, że jest wierna temu swojemu wyborowi i naszemu wyborowi Jej na nasza Królową. Z wdzięcznością serca chylimy się przed naszą Królową i prosimy, aby nadal opiekowała się Polakami tu, na polskiej ziemi, i Polakami gdziekolwiek są, aby czuli Jej matczyną opiekę i matczyne tchnienie – mówił kaznodzieja.
Bp Turzyński zauważył, że Ojczyzna jest też darem, zadaniem i odpowiedzialnością. – To są nasze korzenie, wyrastamy z Ojczyzny. Nasz sposób myślenia, mówienia, modlitwy – to zawdzięczamy polskiej kulturze, polskim świętym, ludziom, którzy umiłowali Polskę i Boga. Jesteśmy wezwani, by Ojczyznę trzymać w sercu jak skarb, by go nie zmarnować, nie roztrwonić, by pomnożyć, by mówić dobrze o Ojczyźnie, by przyczynić się do tego, by się rozwijała – apelował hierarcha.
Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej przypomniał wezwanie św. Jana Pawła II z 10 czerwca 1979 r. na krakowskich Błoniach, kiedy Ojciec Święty mówił do blisko 2 mln wiernych, wówczas tam zgromadzonych: „I dlatego – zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością – taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym, abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy”.
Bp Turzyński zachęcał dziś do rozsławiania pięknego imienia Polaków. – Modlimy się za Was, żebyście wszędzie tam, gdzie jesteście, mówili o Bogu, o Jego miłości, mówili pięknie o Ojczyźnie i z tęsknoty za Nią czynili dobro, kochali bliźnich, rozsławiali piękne, wielkie imię Polaków – mówił delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej
Codziennie podczas Apelu Jasnogórskiego zanoszona jest modlitwa za rodaków rozsianych na świecie. Gromadzi on rzesze Polaków w kraju i zagranicą, również dzięki transmisjom od 70 lat.
Dzień Polonii i Polaków za Granicą ma uhonorować osoby żyjące poza granicami Polski, które zabiegały o polską niepodległość oraz wyrażają swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej.
Dzięki Polakom mieszkających poza Ojczyzną na polskie symbole i tradycje, można natrafić nawet w najdalszych zakątkach świata.
Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych poza granicami kraju żyje ponad 20 mln Polaków. W XX w. rodacy wyjeżdżali głównie do Stanów Zjednoczonych, Francji i Niemiec. Natomiast w XXI w. do Wielkiej Brytanii i Irlandii.
Dzień Polonii i Polaków Za Granicą został ustanowiony przez Sejm RP w 2002 roku.
Dziś także obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Barwy narodowe biel i czerwień są symbolem wolnego i niepodległego państwa polskiego. Na Jasnej Górze już od kilku lat „biało-czerwona” na stałe powiewa z wieży, przypominając, że tutaj jest duchowa stolica naszego narodu. – To nasza duma i przypomnienie „skąd nasz ród”- podkreślają jasnogórscy pielgrzymi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.