Drukuj Powrót do artykułu

Bp Turzyński: mniej zakupów i porządków, więcej czasu na Triduum Paschalne

28 marca 2018 | 15:55 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ

Do uczestnictwa w nabożeństwach Triduum Paschalnego zachęca wiernych bp Piotr Turzyński. Biskup pomocniczy diecezji radomskiej zwrócił uwagę, że święta wielkanocne nie powinny ograniczać się tylko do poświęcenia pokarmów.

Bp Turzyński podkreślił, że wiara jest olbrzymią siłą, a w jej centrum jest Triduum Paschalne. – To są największe wydarzenia, to najpiękniejsza liturgia, porywająca i pełna zadumy oraz smutku, jak również cierpienia. Warto w tym wszystkim uczestniczyć. Wielkanoc nie powinna ograniczać się do święcenia koszyczków z pokarmami. Apeluję, by mniej czasu poświęcać na porządki, zakupy, a więcej chwil poświęcić na Triduum Paschalne – mówił gość Radia Plus Radom.

Z kolei biskup Henryk Tomasik zaprosił na mszę krzyżma do radomskiej katedry. Przypomniał, że w Wielki Czwartek Chrystus ustanowił Eucharystię oraz sakrament kapłaństwa. – W liturgiczne wspomnienie tych wydarzeń cała wspólnota wierzących w uroczysty sposób dziękuje Bogu za te sakramenty, które służą budowaniu jedności Kościoła – podkreślił ordynariusz radomski. – O godzinie 10.00 wspólnie będziemy uczestniczyć w koncelebrowanej mszy świętej krzyżma składając dziękczynienie za powołanie i sakrament kapłaństwa – dodał bp Tomasik.

W Wielki Piątek, oraz w Wielką Sobotę, o godzinie 9.00, w katedrze radomskiej odbędzie się Liturgia Jutrzni.

Mszy Wieczerzy Pańskiej w radomskiej katedrze połączonej z obrzędem umycia nóg o godz. 18.00 będzie przewodniczył biskup Henryk Tomasik. Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godz. 18.00 pod przewodnictwem biskupa Adam Odzimka, zaś liturgii sobotniej Wigilii Paschalnej (18.00) będzie przewodniczył biskup Piotr Turzyński. Mszy świętej z procesją rezurekcyjną o godz. 6.00 będzie przewodniczył bp Henryk Tomasik. Nabożeństwo będzie transmitowane przez Radio Plus Radom.

Liturgista ks. Tomasz Herc przypomniał, że w Wielki Czwartek pogrzeb odbywa się normalnie ze śpiewem. Nie wolno jednak celebrować żadnej Mszy świętej żałobnej tego dnia. W kościele sprawuje się Liturgię Słowa i Obrzęd Ostatniego pożegnania. Nie udziela się uczestnikom pogrzebu Komunii świętej.

– Od Wielkiego Czwartku wieczorem do Wigilii Paschalnej nie wprowadza się trumny z ciałem do kościoła, w którym odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu. Obrzędy pogrzebowe należy sprawować w kaplicy przedpogrzebowej lub domu zmarłego oraz na cmentarzu. Nie wolno udzielać Komunii świętej poza Liturgią Męki Pańskiej. Nie używa się dzwonów. Po Wielkanocy należy celebrować Mszę za zmarłego – informuje ks. Herc.

W dniach oktawy Wielkanocy dozwolona jest Msza święta pogrzebowa w okresie wielkanocnym i pogrzeb sprawuje się jak zwykle w szatach koloru czarnego lub fioletowego.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.