Drukuj Powrót do artykułu

Bp Turzyński: niech etos polskiego nauczyciela nigdy nie będzie ciężarem, ale powodem do dumy

15 października 2018 | 15:44 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ

Niech etos polskiego nauczyciela nigdy nie będzie ciężarem, lecz powodem do dumy – powiedział bp Piotr Turzyński, krajowy duszpasterz nauczycieli, który uczestniczył w miejskich obchodach Dnia Edukacji Narodowej w Radomiu. Uroczysta gala odbyła się w Zespole Szkół Muzycznych.

W spotkaniu uczestniczył bp Piotr Turzyński, krajowy duszpasterz nauczycieli. – Obchodząc 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, trzeba przypomnieć sobie o etosie nauczyciela, który został wypracowany na przestrzeni wieków. To jest pewien zbiór cnót, czy poczucia misji. I dlatego chciałbym, by etos polskiego nauczyciela nigdy nie był ciężarem, lecz powodem do dumy, by z tego korzenia nauczyciele czerpali inspirację dla swojej służby. Ten etos to Bóg, honor i wierność oraz bycie przy uczniach – mówił bp Turzyński.

Dzień Edukacji Narodowej w Radomiu obchodziło prawie 7 tys. nauczycieli i pracowników administracji. Anetta Malmon-Tomczyk, wicedyrektor PSP 17 w Radomiu powiedziała, że bycie dzisiaj nauczycielem to pasja i zaszczyt. – To dzięki tej grupie zawodowej kształtują się kolejne pokolenia Polaków. Przypominam o tym w 100-lecie niepodległości naszego kraju. Trzeba pamiętać, że przetrwaliśmy dzięki nauczycielom. Nigdy czasy dla nas nie były dobre, ale myślę, że są wśród nas ludzie z pasją – powiedziała dyr. Malmon-Tomczyk.

W trakcie spotkania wystąpił m.in. Zespół Etniczno-Folkowy “Karabino” działający przy PSP nr 15 w Radomiu.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.