Drukuj Powrót do artykułu

Bp Turzyński: w 1920 roku Polska była miejscem wielkiej modlitwy

15 sierpnia 2018 | 18:50 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ

W 1920 roku Polska była miejscem wielkiej modlitwy – mówił bp Piotr Turzyński, który w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi, 98. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego, przewodniczył polowej Mszy św. przy kościele garnizonowym św. Stanisława w Radomiu. W centrum miasta można było zapoznać się z najnowszym sprzętem wojskowym w ramach festynu “100 lat Niepodległej”.

W homilii bp Turzyński przypomniał postać sługi Bożej Wandy Malczewskiej. – Ona w Wielki Piątek 1872 roku podczas zaborów, usłyszała głos Matki Bożej: “Skoro Polska otrzyma niepodległość, to nie za długo powstaną dawni gnębiciele, aby ją zdusić, ale moja młoda armia, w imię moje walcząca, pokona ich, odpędzi daleko i zmusi do zawarcia pokoju. Ja jej dopomogę”. Oto przepowiednia, że po odzyskaniu niepodległości, wrogowie Rzeczypospolitej będą na nią czyhać, ale Maryja nie pozwoli, aby coś złego się stało. Rok później, w Święto Wniebowzięcia, Wanda Malczewska słyszy głos Matki Bożej: “Uroczystość dzisiejsza nie za długo stanie się świętem narodowym was – Polaków, bo w tym dniu odniesiecie świetne zwycięstwo nad wrogiem, dążącym do waszej zagłady. To święto powinniście obchodzić ze szczególną okazałością” – mówił biskup.

Następnie bp Turzyński podziękował żołnierzom za ich służbę. – Dzisiaj chcemy naszym żołnierzom, że bardzo was potrzebujemy, bo zdajemy sobie sprawę, że w świecie jest walka dobra ze złem, że dobro jest zagrożone, że jest w ludziach przewrotność, niesprawiedliwość, nieprawość, że niektórzy czyhają na nasz dom i naszą ziemię. Potrzebujemy waszej służby, kompetencji, szlachetności, aby czuć się bezpiecznie w naszym domu. Jesteście potrzebni, żeby bronić naszą ziemię, nasz dom, nasze dzieci, nasze jutro. A wy pamiętajcie, że jesteście spadkobiercami wielkiego dziedzictwa i że obok tych wszystkich ludzkich wysiłków jest Boża pomoc, Boża łaska, że jest Maryja, która spogląda na nas z Nieba – zakończył bp Turzyński.

Po Mszy świętej odbyła się część oficjalna. Zasłużeni otrzymali odznaczenia, awans i nagrody. Na koniec delegacje złożyły kwiaty.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.