Drukuj Powrót do artykułu

Bp Tyrawa: chrześcijaństwo od samego początku wiodło spór intelektualny

12 maja 2018 | 15:24 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ

„Już św. Jan Paweł II w adhortacji «Redemptoris custos» o świętym Józefie i jego posłannictwie w życiu Chrystusa i Kościoła odkrył, że widzi nowy poranek chrześcijaństwa” – zauważył bp Jan Tyrawa, który w katedrze udzielił święceń diakonatu klerykom bydgoskiego seminarium duchownego.

W czasie homilii zauważył, że liczba trzech diakonów na tle kilkudziesięciu, którzy jeszcze nie tak dawno w różnych seminariach w Polsce przyjmowali święcenia, jest znakiem naszych czasów, które zadziwiają, ale też niepokoją. Biskup Tyrawa przypomniał, że święcenia diakonatu podkreślają pewien wymiar posłannictwa Kościoła wyrażający się w posłudze, w trosce o słabych, chorych, wykluczonych.

Przestrzegł, że dzisiaj próbuje się zredukować Kościół, Jego rozumienie do organizacji zajmującej się biedą i cierpieniem. Tak jak gdyby świat sam w sobie miał być stworzony do wyższych rzeczy. – Jednak odsłaniają się przed nami inne wymiary, potrzeby i głębsze posłannictwo – zauważył.

Zdaniem biskupa chrześcijaństwo od samego początku, nawet w czasach prześladowań, wiodło spór intelektualny. – Czy nie zgubiliśmy gdzieś po drodze tego intelektualnego sporu o obiektywną prawdę, którą się nie manipuluje, ale odkrywa – mówił. Wskazał, że wyzwaniem dla tych, którzy biorą w swoje ręce ster Kościoła i chrześcijaństwa jest odkrycie na nowo mocy i przesłania prawdy.

Podkreślił, że wymaga to wysiłku i pracy intelektualnej. – Módlmy się nie tylko o liczne powołania, ale również o to, aby niosły one w sobie taką właśnie jakość ogromnego trudu intelektualnego, który charakteryzował pierwotny Kościół. Dzisiaj taki spór jest nam potrzebny, jeśli chcemy uratować świat, Europę, Kościół, chrześcijaństwo. W taką drogę się wybieracie, bądźcie tego świadomi – zakończył.

Wyświęceni diakoni pochodzą ze wspólnot parafialnych w Bydgoszczy i Solcu Kujawskim. – Dziękuję Panu Bogu szczególnie za kapłanów, których postawił na mojej drodze, a którzy przykładem swojego życia ukazywali mi piękno kapłańskiej drogi. Czas seminarium pogłębił to pragnienie kroczenia drogą, którą Chrystus Pan dla mnie przygotował. Każdego dnia doświadczam wielkiej miłości, jaką Bóg mnie obdarza. Jako diakon chcę być szafarzem tej Bożej Miłości wobec każdego napotkanego człowieka – zakończył diakon Piotr Książkiewicz z parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Bydgoszczy.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.