Bp Tyrawa: człowiek zgubił świadomość zależności
24 sierpnia 2019 | 17:59 | jm | Gołańcz Ⓒ Ⓟ
– Współczesny człowiek zagubił świadomość pewnej zależności – mówił bp Jan Tyrawa, który w kościele św. Wawrzyńca w Gołańczy przewodniczył Eucharystii z okazji dożynek diecezjalnych, gminnych i powiatowych. Podkreślił, że spotkanie z tymi, którzy pracują na roli, jest najlepszą okazją, by człowiekowi ową zależność przypomnieć. „Kto jak kto, ale rolnik nigdy nie pozwoli sobie na świadomość niezależności” – zaznaczył.
Na modlitwie dziękczynnej zebrali się m.in. rolnicy, sadownicy i ogrodnicy. – Bp Tyrawa przestrzegł, że ludzkie przekonanie o niezależności rodzi grzech oraz prowadzi do sprzeniewierzenia się Bogu i całej rzeczywistości, która otacza człowieka.
Zwrócił uwagę, że jesteśmy dzisiaj świadkami nie tyle sporu, co wręcz agresji wymierzonej w Kościół, w Jego nauczanie, czego przykładem są ataki i krytyka wymierzone w osobę abp. Marka Jędraszewskiego. – To jest coś, co jest znakiem właśnie tego, że człowiek nie czuje się od czegoś zależny, czemuś podporządkowany, nad czym nie ma żadnej władzy. Chodzi o ideologię gender – mówił, tłumacząc proces jej powstania. – To nie tylko prowadzi do rozbicia rodziny, ale i do konsekwencji, których dziś nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Tutaj Kościół jawi się jako jedyna instytucja, która chce bronić prawdy o człowieku. A nie obronimy tej prawdy, jeśli nie będziemy bronić prawdy o Bogu – powiedział bp Jan Tyrawa.
Diecezjalny duszpasterz rolników, proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Gołańczy ks. Roman Lidziński podkreślił, że dożynki są okazją do dziękowania Bożej opatrzności za tegoroczne owoce zebrane z polskich pól. – Jednocześnie dostrzegamy, jak wiele trudów, niebezpieczeństw i zagrożeń dotyka rolników w naszym kraju – powiedział. – Mimo wielu trudności jesteśmy tutaj, by pokazać naszą wiarę w to, że będzie lepiej – powiedzieli starostowie dożynek – Natasza Baron i Rafał Starszak.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.