Bp Tyrawa do kapłanów: komu i czemu jesteśmy wierni?
28 marca 2013 | 16:18 | jm Ⓒ Ⓟ
„Komu i czemu jesteśmy wierni?” – pytał kapłanów w Wielki Czwartek bp Jan Tyrawa. Księża i wierni uczestniczyli w bydgoskiej katedrze we Mszy Krzyżma Świętego.
Bp Tyrawa podkreślił, że kapłani gromadzą się w katedrze, by przypomnieć sobie, uświadomić, jakie jest przesłanie, które głoszą i dlaczego głoszą. – Nie dlatego, że świat jest zły. Jest jednak chory i całym swoim jestestwem woła o pomoc, której sam sobie nie potrafi udzielić. Dlatego Bóg wybrał się w drogę ku temu światu, aby go ratować, objawiając potęgę swojego miłosierdzia i miłości. Kapłaństwo jest przedłużeniem tego wyboru Boga – dodał hierarcha.
Swoje rozważania w trakcie homilii rozpoczął od biblijnego cytatu: „Duch Pana Boga nade mną, bo Pan mnie namaścił. Posłał mnie, by głosić dobrą nowinę ubogim, by opatrywać razy serc złamanych, by zapowiadać wyzwolenie jeńcom i więźniom swobodę; aby obwieszczać rok łaski u Pana…”. – Ten motyw w liturgii słowa powtarza się dwukrotnie. Najpierw w oryginale u proroka Izajasza, a później w cytacie umieszczonym przez Chrystusa w Jego przemówieniu w synagodze w Nazarecie – mówił ordynariusz.
Według biskupa Jana Tyrawy, podwójne podkreślenie tego motywu w Wielki Czwartek nie jest przypadkowe. – Każdy z nas, który został namaszczony, powinien wiedzieć, że ten motyw dotyczy również jego. Kiedy spotykamy się, chcemy odpowiedzieć na pytanie, czy moje życie jest „rokiem łaski od Pana”? Czy jest we mnie ten duch, aby moje posłannictwo było skuteczne? Tutaj dotykamy najgłębszych przymiotów kapłańskiego powołania i posłania – powiedział.
Pasterz, mając na uwadze wspomniane przymioty, wymienił najważniejszy z nich – wierność. – Komu i czemu jesteśmy wierni? – pytał bp Tyrawa. – Właśnie ta wierność jest z naszej strony źródłem mocy powołania. Ta moc ostatecznie nie pochodzi od nas. Jednak od nas zależy. Wierność oznacza również, że jesteśmy świadomi tego, iż nie należymy do tego świata. Całe przesłanie, z którym zostaliśmy posłani, aby ratować ten świat, nie jest przecież stąd – dodał.
Ordynariusz nawiązał również do scen z Ostatniej Wieczerzy i symboliki stołu. Zaapelował o budowanie jedności i wspólnoty oraz o odnowienie braterstwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.