Drukuj Powrót do artykułu

Bp Tyrawa: nasza obecność w Kościele nie jest obojętna

11 lutego 2018 | 09:33 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ

„Nasza obecność w Kościele nie jest obojętna” – podkreśla bp Jan Tyrawa. Słowa te zostały skierowane do mieszkańców diecezji w liście na Wielki Post. Ordynariusz przypomina w nim, aby szczególny okres roku liturgicznego był również czasem uświadamiania sobie odpowiedzialności za wspólnotę.

Na wstępie nawiązał do niedzielnej liturgii Słowa z 11 lutego, która mówi o chorobie – znanej już w starożytności, lecz do dzisiejszego dnia budzącej lęk nawet u lekarzy. Jak wskazał, w Starym Testamencie trąd był symbolem grzechu – dotykał chorego nie tylko indywidualnie. Wykluczał go ze społeczności, skazywał na życie w odosobnieniu. „Uzdrowienie trędowatego jest znakiem dobroci i prorockiej mocy Boga. Jego oczyszczenie nie tylko leczy chorobę, uwalnia indywidualnego grzesznika od cierpienia, lecz także wprowadza go na nowo do społeczności ludzi zdrowych. Obala tym samym podział pomiędzy tym, co czyste i nieczyste” – czytamy w liście.

Jak zatem rozumieć znaczenie Wielkiego Postu? Zdaniem biskupa ordynariusza, ten szczególny czas ma nam nieustannie przypominać prawdę, że Bóg leczy z trądu grzechu, oczyszcza. „Tę prawdę trzeba nam nieustannie kontemplować, doświadczać jej – szczególnie w sakramencie pokuty. Ale znaczenie Wielkiego Postu w tym się nie wyczerpuje. Uzdrowienie przez Jezusa trędowatego i cały kontekst ewangeliczny tego opisu każą widzieć to uzdrowienie w odniesieniu do misji, jaką Jezus realizuje. Jezus wyszedł, aby nauczać. (…) Końcowym aktem tej misji jest Jego krzyżowa ofiara; męka i śmierć. Ostatnie słowo nie należy jednak do męki i śmierci, lecz do zmartwychwstania” – podkreślił biskup.

Jak przypomina bp Jan Tyrawa, nasza obecność w Kościele nie jest obojętna, ponieważ jesteśmy odpowiedzialni za wypełnianie misji Kościoła – „misji” rozumianej jako dawanie świadectwa prawdzie, którą objawił nam Jezus Chrystus, prawdzie o Bogu i Jego miłości, o człowieku i jego wrodzonej godności. „To tu tkwią korzenie wielkiej i niepowtarzalnej kultury chrześcijańskiej, która stworzyła Europę. Dziś tej kultury trzeba strzec, trzeba jej bronić, jest bowiem zagrożona przez to, co chce się określać jako nowoczesność. Kulturze tej zagrażają najróżnorodniejsze formy zastępcze, które widziane są jako alternatywa i to lepsza, bardziej nowoczesna: moralność ma być zastąpiona formami genderyzmu, praca nad sobą, wstrzemięźliwość – przełamywaniem tabu. Prawdę zastępuje się opiniami, impresjami, narracjami, które wszystkie mają być jednakowo ważne i obowiązujące. Prawa człowieka są tak interpretowane, że nie są zdolne zakwestionować aborcji. Całą rzeczywistość chce się na nowo zdefiniować, całkowicie się z nią nie licząc” – napisał biskup.

To wszystko staje się wyzwaniem dla współczesnych chrześcijan i Kościoła, a Wielki Post może stać się okazją do głębszej refleksji nad wyzwaniami współczesności i modlitwy w intencji wytrwania w tym, co prawdziwe, piękne i dobre.

Ostatnim aspektem, o którym wspomniał bp Jan Tyrawa, jest peregrynacja Jasnogórskiego Obrazu. To okazja dla całej diecezji bydgoskiej do odrodzenia się ducha wiary, braterstwa i patriotyzmu. Biskup ordynariusz przypomniał o tym, że jej idea zrodziła się w czasach stalinowskich i była dziełem kard. Stefana Wyszyńskiego – była odpowiedzią na ówczesne zmaganie się o wiarę, Kościół, naród. Biskup zachęcił, by przygotować się odpowiednio do tego wyjątkowego spotkania, np. podczas misji parafialnych.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.