Bp Tyrawa: parafia to przestrzeń, w której wierni służą sobie nawzajem
08 grudnia 2019 | 16:16 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
„Parafia jest przestrzenią, w której wierni służą sobie nawzajem poprzez świadectwo wiary, nadziei, pokory czy innych cnót, jakie starają się w sobie wypracować – powiedział bp Jan Tyrawa.
Ordynariusz bydgoski przewodniczył uroczystościom z okazji jubileuszu 40-lecia wspólnoty Świętego Krzyża w Bydgoszczy, która rodziła się w trudnych czasach komunizmu. – Wszystko ma swój czas – przychodzi, mija i odchodzi. I w tym czasie ma się dokonać rozpoznanie Chrystusa, nasze zaprzyjaźnienie z Nim – podkreślił, dodając, że rocznica powstania parafii jest dobrą okazją do dziękczynienia – najpierw za świadectwo pierwszego proboszcza. – Również za świadectwo pierwszych parafian. Niech to będzie okazja do tego, byśmy pomyśleli o tym, co przed nami – powiedział bp Jan Tyrawa.
W marcu 1971 r. sługa Boży kard. Stefan Wyszyński uznał, że w związku z powstającym wokół Cmentarza Nowofarnego przy ul. Artyleryjskiej w Bydgoszczy osiedlem bloków, istnieje potrzeba powołania ośrodka duszpasterskiego. Rektorem nowej wspólnoty został ks. Eugeniusz Barełkowski. – Wierni spotykali się na modlitwie w cmentarnej kaplicy. Jednak wraz ze wzrastającą liczbą zadań duszpasterskich erygowano 1 października 1979 nową parafię, mianując dwa miesiące później ks. Barełkowskiego pierwszym jej proboszczem – wspomina obecny proboszcz ks. Dariusz Wesołek.
Ze względu na wciąż rosnącą liczbę parafian pojawiła się konieczność wybudowania kościoła. Niestety, ówczesne władze nie pozwoliły na takie działania, godząc się jedynie na „rozbudowę” istniejącej kaplicy. Stawianie kościoła zakończono w 1986 r. Wszystkie kluczowe prace wraz z wyposażaniem nowego miejsca kultu Bożego były możliwe dzięki współpracy ks. Eugeniusza Barełkowskiego z zaprzyjaźnionymi rodzinami z Holandii.
Dziś parafia Świętego Krzyża wciąż się rozrasta, wciąż powstają bloki. – Teraz to wielu młodych stanowi większość tej wspólnoty, z którą utożsamia się i chce kształtować duchowe życie. Przy krzyżu, znaku naszej wiary, pragną gromadzić się, umacniać wiarę – dodał proboszcz ks. Dariusz Wesołek.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.