Bp Tyrawa: teologia ma dociekać całej prawdy o człowieku
12 października 2019 | 15:36 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
„Jedynie zdrowe studium teologii, tego, co jej towarzyszy, zdrowa filozofia, metafizyka są zdolne uratować moralny wymiar społeczeństwa” – mówił podczas Mszy św. w katedrze bydgoskiej bp Jan Tyrawa z okazji inauguracji roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej im. bł. bp. Michała Kozala i Prymasowskim Instytucie Kultury Chrześcijańskiej im. Stefana kardynała Wyszyńskiego w Bydgoszczy.
Biskup wskazał na zjawiska, które są określane mianem poprawności politycznej oraz populizmu. Dodał, że zaczynają one rządzić w całym społeczeństwie, począwszy od uniwersytetów aż po najniższe warstwy społeczne, i chcą zastąpić wymiar moralny. – Śmiem twierdzić, że jedynie zdrowe studium teologii, tego, co jej towarzyszy, zdrowa filozofia, metafizyka są zdolne uratować moralny wymiar społeczeństwa. Teologia ma dociekać całej prawdy o człowieku – mówił ordynariusz.
Dla Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej była to już szesnasta inauguracja. – Dziś trud nowej ewangelizacji domaga się nie tylko dobrze uformowanego intelektu w dobie pomieszania pojęć i wichrów ideologii różnego typu, ale także radykalizmu życia chrześcijańskiego – zauważył rektor WSD Diecezji Bydgoskiej ks. dr Marcin Puziak.
Na pierwszy rok zostało przyjętych trzech nowych kleryków, łącznie na uczelni studiuje 12 alumnów. – Pamiętam, jak w ubiegłym roku modliłem się podczas adoracji w czasie Triduum Paschalnego. Miałem w swojej głowie ułożony scenariusz na życie – rodzina, dom, praca. Potem jednak zrodziła się w sercu myśl o kapłaństwie. Na początku bałem się, spychałem ją na dalszy plan. I znowu podczas medytacji Pisma Świętego doszedłem do wniosku, że jest to jednak moja droga i tylko na niej będę szczęśliwy jako chrześcijanin – powiedział kleryk I roku Kamil Łęt.
Ks. prof. UAM dr hab. Mirosław Gogolik podkreślił, że w 36. roku działalności Prymasowskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej im. Stefana kardynała Wyszyńskiego w Bydgoszczy, afiliowanego do Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, 5 absolwentów specjalności katechetycznej przystąpiło do egzaminu ex universa teologia i uzyskało tytuł magistra teologii. – W najbliższym czasie do tak ważnego egzaminu w życiu przystąpią kolejni studenci – mówił,
Dodał, że w roku akademickim 2018/19 w instytucie uczyło się 45 studentów na studiach magisterskich, 52 studentów na dwuletnich podyplomowych studiach teologiczno-katechetycznych, a także 11 studentów na podyplomowych studiach katechezy przedszkolnej. Natomiast w obecnym roku akademickim naukę rozpoczęło 15 studentów studiów magisterskich na pierwszym roku. Natomiast 18 osób podejmie studia w ramach dwuletnich podyplomowych studiów teologiczno-katechetycznych.
– Zatem cała społeczność studentów instytutu liczy obecnie 62 osoby na studiach magisterskich i 44 studentów studiów podyplomowych – powiedział. Zauważył jednocześnie, że obecny rok jest dla instytutu wyjątkowy ze względu na planowaną beatyfikację patrona – kard. Stefana Wyszyńskiego.
Po immatrykulacji kleryków i studentów pierwszego roku wykład inauguracyjny zatytułowany „Kościół wobec gender. Między krytyką, dialogiem a świadectwem prawdy” wygłosił ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.