Bp Voderholzer krytykuje dokument roboczy Drogi Synodalnej
04 września 2020 | 16:03 | st (KAI/KNA) | Ratyzbona Ⓒ Ⓟ
Zdecydowany protest przeciw tekstowi o roli kobiet w Kościele, przygotowanemu na rozpoczynającą się dzisiaj kolejną rundę Drogi Synodalnej wyraził biskup Ratyzbony, Rudolf Voderholzer. Wiceprzewodniczący komisji doktrynalnej niemieckiego episkopatu opublikował 2 września list otwarty na temat dokumentu opracowanego przez grupę roboczą ds. „Uczestnictwa kobiet w przywództwie w obecnych warunkach prawa kanonicznego”.
W liście zaadresowanym do swoich braci biskupów i organizatorów Drogi Synodalnej bp Voderholzer zwrócił uwagę na rozdział omawiający biblijną koncepcję kobiet i posługi. „Jako członek Forum III nie miałem możliwości «z powodów czasowych» wypowiedzenia się na temat tej części tekstu po wprowadzeniu zmian przez grupę redakcyjną. Protestuję przeciwko tej procedurze” – napisał. Postawił pytanie, czy tekst „próbuje wykorzystać jednostronnie sfałszowaną teologię biblijną, by skierować uczestników konferencji regionalnych w określonym kierunku?”
Biskup Voderholzer krytykuje dokument roboczy Forum Kobiet, sprzeciwiając się wyrażonemu w nim stylowi argumentacji, „któremu brakuje jakiegokolwiek poziomu teologicznego”.
Podjęta przez Kościół w Niemczech „Droga Synodalna” budzi szereg kontrowersji natury doktrynalnej i prawnej. Pierwsze jej posiedzenie plenarne odbyło się we Frankfurcie nad Menem w dniach 30 stycznia – 1 lutego br. Głównym powodem powstania tej inicjatywy jest kryzys wywołany nadużyciami seksualnymi w niemieckim Kościele. W ramach debaty podjęto szeroko tematykę zarządzania, życia kapłańskiego, moralności seksualnej. Dzisiaj ma się rozpocząć pięć spotkań regionalnych na temat roli kobiet w Kościele, które będą miały formę telekonferencji. Natomiast najbliższe zgromadzenie plenarne planowane jest w lutym 2021 r. we Frankfurcie nad Menem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.