Bp W. Lechowicz: Polacy za granicą spotykają się z niejednoznaczną doktryną
15 marca 2019 | 05:51 | dg (KAI) | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Czasem w sposób niejednoznaczny prezentowane jest w różnych krajach nauczanie Kościoła, są różne niepokojące praktyki związane ze sprawowaniem sakramentów świętych – powiedział KAI bp Wiesław Lechowicz. Podczas 382. Zebrania Plenarnego Konferencji episkopatu Polski przedstawił on biskupom sytuację Polonii, problemy duszpasterskie wśród Polaków za granicą, zapowiedział odznaczenie dla zasłużonych dla Polonii i Kościoła a także skomentował kwestię Brexitu. Episkopat przyjął wytyczne dot. duszpasterstwa polskojęzycznego.
Biskup, odpowiedzialny z ramienia episkopatu Polski za Polonię, podziękował biskupom zgromadzonym na zebraniu plenarnym za to, że wspierają duszpasterstwo polskojęzyczne, wysyłając księży do posługi wśród Polaków za granicą.
„Opowiedziałem również o pewnych problemach, które rodzą się w środowiskach polonijnych, związanych z tym, że czasem w sposób niejednoznaczny prezentowane jest w różnych krajach nauczanie Kościoła, są różne niepokojące praktyki związane ze sprawowaniem sakramentów świętych, co wprowadza pewne zamieszanie związane z interpretacją nauczania i praktyką życia” – stwierdził w rozmowie z KAI tarnowski biskup pomocniczy.
Przyznał, że wątpliwości i zamieszanie związane jest m.in. z adhortacją „Amoris laetitia”: „Z punktu widzenia doktryny dużo kontrowersji budzą te kwestie, ponieważ adhortacja w różnych miejscach jest różnie interpretowana, wyciąga się z niej fałszywe wnioski. W jednym miejscu odczytuje się ją liberalnie, gdzie indziej zachowawczo”. Dodał również, że dużym problemem jest odchodzenie w wielu krajach od sakramentu spowiedzi i zaprzecza się możliwości zaistnienia grzechu ciężkiego. „Te problemy wymagają roztropnej reakcji z naszej strony” – oświadczył biskup.
Konferencja Episkopatu Polski przyjęła wytyczne dot. duszpasterstwa polskojęzycznego. „Są to ogólne wskazówki, kierunki, do których chcemy, aby stosowali się zarówno duszpasterze, jak i wierni świeccy. Nie mają one charakteru zobowiązującego, bo w każdej diecezji biskup ordynariusz jest odpowiedzialny za duszpasterstwo, zależy nam jednak na tym, aby pewne kierunki były stosowane i żeby to miało miejsce we współpracy z delegatem KEP” – powiedział rozmówca KAI.
Doceniając zasługi wielu osób i instytucji dla Polonii podjęto uchwałę zezwalającą na odznaczenia zasłużonych dla Polonii i Kościoła medalem „Pro Polonia et Ecclesia”. Trwa finalizacja tego projektu, a pierwsze wnioski dotyczące zasłużonych można będzie składać w przyszłym roku.
Bp W. Lechowicz odniósł się także do kwestii Brexitu. „W takich sytuacjach pewne obawy są czymś naturalnym, nie tylko w Kościele, ale też wśród polityków czy w społeczeństwie i Europy, i samej Wielkiej Brytanii. Jesteśmy w kontakcie z angielskimi biskupami. Oni sami nie dysponują konkretnymi informacjami, jak sytuacja po ewentualnym Brexicie może wyglądać. A to, czy do niego w ogóle dojdzie i w jakiej formie, również jest niewiadomą” – zaznaczył hierarcha.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.