Bp Wątroba: Bóg utożsamia się z najmniejszymi
27 listopada 2023 | 05:00 | jn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
„Bóg czeka na miłość w najmniejszych, Bóg utożsamia się z najmniejszymi i to w nich czeka na gesty miłości z naszej strony” – mówił bp Jan Wątroba w kościele katedralnym w Rzeszowie. W niedzielę, 26 listopada, w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży, jest to także święto patronalne Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Świętowanie przebiegało pod hasłem „Królewska Uczta”.
Celebrację uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata i 38. Światowego Dnia Młodzieży w diecezji rozpoczęła Msza św. w katedrze rzeszowskiej, której przewodniczył bp Jan Wątroba. Eucharystię koncelebrowało kilkudziesięciu księży, głównie asystentów oddziałów Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i duszpasterzy młodzieży.
W homilii bp Jan Wątroba nawiązując do treści czytań mszalnych mówił o sądzie, który czeka każdego człowieka. Podkreślił, że myśl o sądzie powinna być mobilizacją dla sumień. Warto, by ta myśl, była również związana z przekonaniem, że zło nie będzie tryumfować i zostanie ukarane, a dobro, nawet najmniejsze będzie zauważone i nagrodzone.
„Bóg czeka na miłość w najmniejszych, Bóg utożsamia się z najmniejszymi i to w nich czeka na gesty miłości z naszej strony. Także tych malutkich jak hostia, tych nienarodzonych, pozbawionych głosu i władzy, całkowicie bezbronnych, ale także starszych i chorych, którym bogate społeczeństwa zamiast troski i wdzięczności ofiarują komfortową śmierć. Wszystko co uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, Mnieście uczynili. To brzmi groźnie, jak ostrzeżenie i tak powinno brzmieć” – mówił bp Wątroba.
Biskup Rzeszowski w homilii mówił, że pierwszym sposobem realizacji chrześcijańskiego powołania jest wypełnianie uczynków miłosierdzia. Podkreślił również, że miłosierdzie jest aktem wiary, a świat bez Boga byłby światem bez nadziei. Dodał także, iż integralną częścią naszej nadziei jest wiara.
Zwracając się do młodzieży kaznodzieja mówił również o cnocie nadziei, która może być rozwijana dzięki modlitwie i dobrym wyborom.
Biskup zwrócił się także do członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, którzy złożą przyrzeczenie członkowskie, by pozostali wierni wypowiadanym słowom przysięgi.
Po homilii 40 młodych z różnych parafii złożyło przyrzeczenie, poprzez które zostali włączeni w szeregi Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Kandydaci przed sztandarem KSM, wobec bp. Wątroby, wypowiedzieli rotę przysięgi: Uroczyście przyrzekam pracować nad sobą, aby móc całym życiem wiernie służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie, czynić dobro ludziom, być dobrym członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Po Komunii Świętej bp Białogłowski wręczył nominacje 15 nowym prezesom parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej. Na czteroletnią kadencję zostali powołani: Zofia Marszałek – Będziemyśl, Maria Cieśla – Brzeziny, Augustyn Rębisz – Górno, Stanisława Głowaty – Jasło, Jerzy Nowak – Jasło, Teresa Tokarz – Lipinki, Mariusz Żarów – Lutoryż, Zofia Skóra – Niedźwiada, Renata Maternia – Rzeszów, Beata Korczyńska – Rzeszów, Alina Dyrak – Rzeszów, Danuta Tłuczek – Siedliska, Janusz Kochański – Terliczka, Maria Szybkowska – Tyczyn i Jadwiga Nowak – Ustrobna.
Na zakończenie Eucharystii Jeremi Kalkowski, prezes DIAK wraz z przedstawicielami wspólnot podziękowali bp. Wątrobie i kapłanom za towarzyszenie świeckim w duchowym rozwoju.
Za organizację wydarzeń w kościele katedralnym był odpowiedzialny był ks. Stanisław Potera, asystent Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej oraz ks. Tomasz Ryczek, diecezjalny duszpasterz młodzieży i diecezjalny asystent KSM.
Po Eucharystii młodzież zgromadzona w katedrze w przemarszu ulicami miasta udała się do Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie odbywa się druga część obchodów 38. Światowego Dnia Młodzieży.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.