Drukuj Powrót do artykułu

Bp Wętkowski: nie ma dwóch prawd, prawda jest jedna i nikt nie ma na nią monopolu

03 maja 2018 | 16:16 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ

Nie ma dwóch prawd w jednej i innej stacji telewizyjnej. Nie ma dwóch prawd o tym, co zdarzyło się w Smoleńsku. Nie ma dwóch prawd o małżeństwie i rodzinie. Mogą być różne poglądy, ale prawda jest jedna, a dochodzenie do niej wymaga pokory, służby, wyrzeczenia i cierpliwego dialogu – mówił 3 maja w Gnieźnie bp Krzysztof Wętkowski.

Biskup pomocniczy gnieźnieński przewodniczył w bazylice prymasowskiej Mszy św. za Ojczyznę. Wskazując na Tę, którą od wieków naród polski nazywa Królową, i która ma swoje święto w dniu rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, podkreślił, że stajemy dziś przed Nią jako wspólnota ludzi, których łączy wiara i jedno imię – Polska. To ono nas określa, tworzy, zobowiązuje, ale i kosztuje.

„Zobowiązuje każdego, kto czuje się Polakiem, ale zobowiązuje nade wszystko tych, którzy sami, dobrowolnie, poddają się ocenie wyborców, podejmując służbę wobec Ojczyzny, narodu i obywateli” – mówił bp Wętkowski dopowiadając, że podjęcie tej służby powinno być szukaniem nie własnego, ale wspólnego dobra, odrzuceniem partyjniactwa i unikaniem wyizolowania od ludzi i własnego narodu.

Biskup pomocniczy gnieźnieński tłumaczył również, że wiara i patriotyzm nie są filozoficznymi pojęciami. One schodzą się w człowieku, który właśnie w wierze znajduje motywy miłości Ojczyzny. Przykładów nie trzeba szukać daleko. Wystarczy przywołać imiona żołnierzy, którzy w ostatnich latach zginęli w różnych niebezpiecznych miejscach świata.

Ale jest także – mówił bp Wętkowski – wielu bezimiennych bohaterów walki o wolność w czasach powojennych, często zapominanych i niedocenionych, którzy z bólem patrzą na to, że wolna Polska nie dostrzega ich zasług i nie potrafi do dzisiaj rozliczyć się ze swoją komunistyczną przeszłością.

„Imię Polska nie tylko nas więc określa, ale i kosztuje” – stwierdził biskup pomocniczy gnieźnieński wskazując dalej na targające naszą Ojczyzną niepokoje i podziały.

„Tak wiele nienawiści, często kłótni i to nie o sprawy zasadnicze, ale o drobiazgi, żeby tylko za wszelką cenę, nie licząc się z nikim i z niczym, postawić na swoim” – stwierdził, przypominając, że brak zgody i wspólnych wartości, osłabia i niszczy każdą wspólnotę, także wspólnotę narodową.

„Nie może ona przetrwać, jeśli nie ma w sobie korzenia i nie sięga głębiej niż tylko do codzienności, do dnia dzisiejszego, albo do najbliższych wyborów. Warunkiem istnienia wspólnoty jest żywe poczucie sprawiedliwości, dążenie do zgody, zdolność do kompromisu i uczciwych relacji” – tłumaczył biskup pomocniczy gnieźnieński podkreślając, że nikt nie ma monopolu na prawdę.

„Nie ma dwóch prawd w jednej i innej stacji telewizyjnej. Nie ma dwóch prawd o tym, co zdarzyło się w Smoleńsku. Nie ma dwóch prawd o małżeństwie i rodzinie. Mogą być różne poglądy, ale prawda jest jedna i ona wcale nie leży pośrodku. Do prawdy trzeba dochodzić z mozołem i trudem” – mówił bp Wętkowski podkreślając, że wymaga to pokory, postawy służby, wyrzeczenia i cierpliwego dialogu.

„Ten, kto jest silniejszy, ten, kto jest bogatszy, ten, kto dysponuje władzą nad mediami, nie ma monopolu na prawdę i nie ma na nią patentu” – stwierdził bp Wętkowski wskazując, by tej postawy pokory, bezinteresownej miłości i służby uczyć się od Maryi.

„Ona patrzy na każdego z nas, niezależnie, czy jesteśmy wierzący czy niewierzący. Tego spojrzenia nie można kupić. Ono jest darem, który czyni z nas braci i siostry” – mówił na koniec biskup pomocniczy gnieźnieński.

W Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz powiatowych, gnieźnieńscy parlamentarzyści, kombatanci, liczne poczty sztandarowe, młodzież, harcerze, wojsko i reprezentanci służb mundurowych. Po Eucharystii wszyscy spotkali się na placu przed bazyliką, gdzie przy pomniku Bolesława Chrobrego odbyła się uroczystość patriotyczna i gdzie złożono wiązanki kwiatów.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.