Bp Wętkowski podczas Mszy św. za Ojczyznę: nasze dziś i jutro można budować jedynie na fundamencie dekalogu
11 listopada 2022 | 21:32 | ks.at | Włocławek Ⓒ Ⓟ
– Dziękujemy dziś naszym przodkom za przykład szlachetnych, zjednoczonych serc, przepełnionych miłością do Ojczyzny – mówił bp Krzysztof Wętkowski 11 listopada, podczas Mszy św. za Ojczyznę w bazylice katedralnej we Włocławku.
Mszę św. koncelebrował m.in. biskup senior Wiesław Mering. W katedrze obecni byli także przedstawiciele Parlamentu i władz samorządowych oraz poczty sztandarowe szkół i organizacji Włocławka i okolic.
W homilii bp Wętkowski zachęcił do wzajemnego szacunku i wspólnej troski o dobro Ojczyzny, ze świadomością, że każdy człowiek zda sprawę ze swojego życia przed Bogiem w chwili śmierci lub na końcu czasów. – Oznacza to wezwanie do życia poważnego i wykorzystania każdego dnia do budowania dobra w sobie i wokół siebie – tłumaczył hierarcha, przypominając, że słowa: „zło dobrem zwyciężaj”, są wciąż aktualne i zobowiązujące.
W dalszej części homilista ukazał analogię między rokiem 1918 a współczesnością. – Wtedy również było wiele niepewności. Trzeba było jednak zjednoczyć siły i zacząć myśleć samodzielnie, odrzucając szablony, które się nie sprawdziły – mówił bp Wętkowski. Na tym tle ukazał obraz współczesnej Polski. – Także dziś nie brakuje ludzi, którzy odrzucają polskość z jej przeszłością, historią i chrześcijaństwem, a nawet odrzucają Polskę jako państwo suwerenne i niepodległe – stwierdził duchowny, zastanawiając się nad motywami takiego działania.
Cytując 13. punkt encykliki „Fratelli tutti” papieża Franciszka, traktujący o niebezpieczeństwach wypływających z braku historycznej świadomości, bp Wętkowski podkreślił: – Nasze dziś i jutro można budować jedynie na fundamencie przeszłości i wartościach uniwersalnych, które zostały zapisane w dekalogu.
Biskup włocławski zachęcił też do szanowania daru wolności oraz wdzięczności i szacunku dla żołnierzy strzegących dziś polskich granic. Przestrzegając przed poddawaniem się manipulacji, wskazał na wiarę i rozum jako jedyne źródło nadziei na pokonanie trudności i zachowanie wolności Polski.
Na zakończenie Mszy św. została odmówiona modlitwa za Ojczyznę ks. Piotra Skargi oraz odśpiewano Hymn Państwowy.
Mszę św. w katedrze poprzedziły miejskie uroczystości 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.