Bp Wętkowski: w głoszeniu prawdy Ewangelii nie wolno się cofnąć ani o krok
22 kwietnia 2017 | 15:40 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ
„Nawet wtedy, gdy wiemy, że to kogoś zaboli, że będą się sprzeciwiać, że będą krzyczeć, że wyjdą na ulice i będą manifestować – nie wolno się cofnąć ani o krok w głoszeniu prawdy Ewangelii” – mówił dziś w Gnieźnie bp Krzysztof Wętkowski.
Biskup pomocniczy gnieźnieński wygłosił homilie podczas Mszy św. sprawowanej z okazji uroczystości św. Wojciecha, w której tradycyjnie uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, gnieźnieńscy duchowni, Kapituła Prymasowska oraz pielgrzymi z parafii, które otrzymały tego dnia relikwie biskupa-męczennika.
Eucharystii przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak. Obecne były także wspólnoty warszawskiego Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego „Redemptoris Mater”, seminarium zgromadzenia chrystusowców oraz gnieźnieńskiego seminarium duchownego.
W homilii bp Wętkowski, nawiązując do misji i męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, a także wezwania Chrystusa z czytanej wcześniej Ewangelii „Idźcie i głoście!”, które – jak przypomniał – jest hasłem tegorocznego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, mówił o warunkach, jakie muszą być spełnione, by owo głoszenie było skutecznie i owocne. Pierwszy z nich to wolność.
„Ewangelię trzeba głosić w wolności” – tłumaczył duchowny dodając, że wiele i wielu dziś o wolności mówi, ale niewielu w niej naprawdę żyje. Są całe setki, tysiące miliony niewolników myślenia, którzy nawet nie zauważają, jak bardzo są schematyczni w swoich wypowiedziach, rozmowach, jak mało tam samodzielności myślenia. „Uczeń Chrystusa musi myśleć samodzielnie” – podkreślił biskup pomocniczy gnieźnieński.
Drugi warunek – kontynuował – to „odwaga w głoszeniu Ewangelii, nawet wtedy, gdy doskonale wiemy, że kogoś zaboli, że będą się sprzeciwiać, że będą krzyczeć, że wyjdą na ulice, że będą manifestować. Nie wolno się cofnąć ani o krok w głoszeniu prawdy Ewangelii” – podkreślił.
Oprócz odwagi potrzeba też czynienia tego, czego chce Bóg, a nie tego, czego chce człowiek. „Trzeba wciąż tego szukać i bronić za wszelką cenę” – mówił bp Wętkowski.
I wreszcie – wyliczał dalej – potrzebny jest sprzeciw sumienia. „Nikt nie może ograniczyć sprzeciwu sumienia człowieka, żaden parlament ani krajowy, ani europejski, nikt, bo to jest prawo Boże i prawo naturalne” – zaznaczył dodając, że każdy ma prawo postępować według swojego sumienia i sprzeciw sumienia musi być zachowany. „To są wskazania, jakie dzisiaj odnajdujemy w Słowie Bożym, gdy myślimy o tym, co to znaczy wezwanie «idźcie i głoście» – wskazał biskup pomocniczy gnieźnieński.
Pod koniec Mszy św. Prymas Polski abp Wojciech Polak przekazał przedstawicielom wspólnot i parafii relikwie św. Wojciecha. Otrzymały je: Konwent św. Jerzego w Kownie (Litwa), parafia pw. św. Wojciecha w Kołobrzegu (diecezja koszalińsko-kołobrzeska), parafia pw. św. Wojciecha w Balicach (archidiecezja szczecińsko-kamieńska) oraz parafia pw. św. Antoniego w Toruniu (diecezja toruńska).
Abp Wojciech Polak wręczył także nominacje kanonickie i prałackie księżom archidiecezji gnieźnieńskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.