Bp Wiesław Lechowicz odprawił Mszę św. w intencji żołnierzy wojsk lądowych
12 września 2024 | 20:30 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Biskup polowy Wiesław Lechowicz przewodniczył w kościele pw. św. Anny w Wilanowie Mszy św. w intencji żołnierzy wojsk lądowych, obchodzących swoje święto. Po zakończonej Eucharystii na dziedzińcu Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie odbył się uroczysty apel. Święto wojsk lądowych obchodzone jest na pamiątkę wiktorii wiedeńskiej 1683 r.
Na początku Mszy św. do kościoła został wprowadzony sztandar Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Oprawę liturgii przygotowali żołnierze Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
W homilii bp Lechowicz nawiązał do biografii trzech bohaterów, w których uroczystościach miał okazję uczestniczyć. Wymienił gen. Stanisława Maczka, legendarnego dowódcę 1 Dywizji Pancernej, ppłk. Wincentego Sobocińskiego, który ostrzegł załogę Westerplatte o planowanym ataku oraz gen. bryg. Jana Kazimierza Kruszewskiego, uczestnika I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej oraz dowódcę Korpusu Ochrony Pogranicza. Oprócz nich wspomniał o zwycięzcy spod Wiednia, królu Janie III Sobieskim.
– Co łączyło tych niezwykłych przedstawicieli oręża i Wojska Polskiego? Na to pytanie udziela nam odpowiedź dzisiejsza liturgia słowa. Ich życiorysy są bowiem potwierdzeniem słów, które dzisiaj usłyszeliśmy z listu św. Pawła do Koryntian. Apostoł Narodów akcentuje z mocą i przekonaniem: wiedza unosi pychą, miłość zaś buduje – powiedział.
Biskup podkreślił, że na budującą rolę miłości wskazuje Jezus. – Jest to miłość bezinteresowna, miłość posunięta do granic niewyobrażalnych, bo do miłości nieprzyjaciół. Miłość, która przekracza nasze naturalne siły. Jest to taka miłość, która nie jest oparta wyłącznie na emocjach, chwilowych uczuciach, ale na czynach, silnej, zdecydowanej i bezkompromisowej woli – powiedział. Podkreślił, że właśnie taką miłością charakteryzują się wspomniani wcześniej bohaterowie, ale także żołnierze wojsk lądowych, którzy podejmują służbę na rzecz Ojczyzny. – Za tę miłość okazywaną wobec Ojczyzny, połączoną z miłością wobec Pana Boga z całego serca Wam dziękujemy i równocześnie modlimy się, abyście w dalszym ciągu na tej drodze trwali, abyście w dalszym ciągu byli dla nas drogowskazami tego, na czym polega miłość. Przypominali, że miłość to jest służba, wierność, że miłość to jest konkretny czyn – powiedział.
Eucharystię koncelebrowało liczne grono kapelanów jednostek wojsk lądowych z dziekanem Dekanatu Wojsk Lądowych ks. płk. Witoldem Machem. Obecny był także ks. Roman Krekora, kustosz kościoła św. Józefa na Kahlenbergu w Wiedniu, który od lat pielęgnuje i rozwija pamięć o wiktorii wiedeńskiej. We Mszy św. uczestniczyli żołnierze i pracownicy wojsk lądowych z gen. Piotrem Trytkiem na czele. Życzenia żołnierzom złożyli także przedstawiciele duszpasterstw prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego.
Po zakończonej Mszy św. na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Wilanowie odbył się apel z udziałem wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza.
Wojska Lądowe są jednym z pięciu, obok Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych i Wojsk Obrony Terytorialnej rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Przeznaczone są do zapewnienia obrony i niepodzielności terytorium państwa, nienaruszalności jego granic lądowych, odparcia agresji lądowo-powietrzno-morskiej. W ich składzie znajdują się związki taktyczne, oddziały i pododdziały zmechanizowane, pancerne, powietrzno-desantowe, aeromobilne, rozpoznawcze, artylerii, przeciwlotnicze, inżynieryjne, chemiczne, logistyczne i łączności.
Żołnierze Wojsk Lądowych stanowią zasadniczą część sił zbrojnych. Pełnią służbę w kraju i poza jego granicami w Polskich Kontyngentach Wojskowych. Święto Wojsk Lądowych obchodzone jest corocznie dla upamiętnienia zwycięstwa wojsk polskich pod wodzą króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem 12 września 1683 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.