Bp Wilski: zbawienie jest Bożym dziełem dotykającym wnętrza człowieka
03 kwietnia 2015 | 22:17 | ek Ⓒ Ⓟ
– Zbawienie nie jest zwykłym aktem przebaczenia, amnestii, orzeczenia prawnego, nie dokonuje się na zewnątrz Boga, ani na zewnątrz człowieka, ale dokonuje się w sercu Syna Bożego – mówił bp senior Teofil Wilski podczas liturgii Męki Pańskiej w Katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.
W homilii biskup wskazał, że św. Jan Paweł II uczył, aby w obliczu krzyża dostrzegać podwójne misterium, czyli tajemnicę ogromnego zła grzechu, który wymagał tak bolesnego przezwyciężenia go w Męce i śmierci Chrystusa oraz tajemnicę łaskawości, Jego miłosiernej miłości.
Zaznaczył, że pod krzyżem Chrystusa człowiek zaczyna rozumieć, jak wielkim złem jest grzech. – Zaczynamy rozumieć jak bezradny jest człowiek w grzechu, jeżeli go Bóg nie podniesie z tego stanu śmierci i nie ogarnie swoją miłosierną miłością. Zaczynamy zarazem rozumieć jak wielka jest miłość Boga, który wydał swojego umiłowanego Syna za nas – powiedział bp senior.
Podkreślał, że zbawienie nie jest zwykłym aktem przebaczenia, amnestii, orzeczenia prawnego, nie dokonuje się na zewnątrz Boga, ani na zewnątrz człowieka, ale dokonuje się w sercu Syna Bożego. – Zbawienie jest Bożym dziełem dotykającym wnętrza człowieka, jego serca – stwierdził kaznodzieja, który dodał, że nawrócenie do Boga zawsze polega na odkrywaniu miłosierdzia.
Ubolewał, że człowiek często odrzuca Boga. – Musimy czuwać, aby nie poddać się współczesnemu błędowi obojętności na Boga i ducha niezależności od Boga. Ten duch rozszerza się i prowadzi do zniewolenia, marności życia, beznadziei i cywilizacji śmierci – mówił bp Wilski.
Dodał, że w atmosferze liberalizmu zanika dzisiaj liczenie się z Bogiem. – W atmosferze nie uznawania stałych zasad postępowania, a zarazem w atmosferze, w której chce się Boga eliminować z ludzkiego życia zanika poczucie realności Boga, a wskutek tego poczucie grzechu i wrażliwości sumienia. Człowiek sam chce decydować o tym, co dobre, a co złe – wskazał hierarcha.
Zaznaczył, że szatan, aby odwieść człowieka od Boga zaczyna demoralizację. – Zło jest tak podsuwane przez socjotechniczne zabiegi mediów, aby budziło podświadomą aprobatę. Musimy bardzo czuwać, aby taki świat nie odmienił naszego sposobu myślenia i wierności sumienia wobec zasad życia z wiary – mówił emerytowany biskup pomocniczy.
Po odśpiewaniu Męki Pańskiej i Modlitwie Powszechnej nastąpiło odsłonięcie krzyża i procesja z krzyżem wewnątrz świątyni. Wierni kilkakrotnie klękali i śpiewali ,,Święty Boże’’. Po komunii św., w asyście Straży Rzymskiej, przeniesiono Najświętszy Sakrament do grobu, gdzie trwa adoracja.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.