Bp Włodarczyk: chrześcijaństwo nie jest religią stagnacji
07 sierpnia 2022 | 10:32 | jm | Zakopane Ⓒ Ⓟ
„Scena Przemieniania Pańskiego pokazuje nam, że chrześcijaństwo nie jest religią zastoju, monotonii, stagnacji, ale dynamiki” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk. Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem zgromadziło członków Domowego Kościoła, przeżywających pod Tatrami rekolekcje.
Jak zauważył biskup bydgoski, idąc po śladach Jezusa, można doświadczać metamorfozy, przemiany, nawrócenia. – Włączeni we wspólnotę Kościoła, dzięki łasce Bożej, która też jest dynamiczna, wciąż stajemy się nowym człowiekiem – podkreślił, dodając, że największą siłą przemiany chrześcijan oraz Kościoła jest Ewangelia.
Biskup Włodarczyk zachęcił zebranych, by korzystali z daru, jakim jest Eucharystia, przywołując m.in. słowa św. Augustyna. – Podczas każdej Mszy św., słysząc „Bierzcie i jedzcie”, jesteśmy zaproszeni do pełnego uczestnictwa. W imieniu Jezusa nie mówię: bierzcie, oglądajcie, podziwiajcie. Eucharystia nas przemienia, uświęca. Mocą Tego, który daje nam siebie, jako pokarm, stajemy się jak Chrystus – mówił.
Był to pierwszy z kościołów stacyjnych, w którym modlili się uczestnicy Oazy Rodzin trzeciego stopnia. Stąd w dalszej części rozważań, delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie, skupił się na chrzcie świętym, dzięki któremu – jak podkreślił – otrzymaliśmy skarb, jakim jest wiara. – Skarb, który z naszej strony wymaga pielęgnowania. I to nie jest tak, że Kościołem jest biskup, a my znajdujemy się po drugiej stronie. Kościołem jesteśmy wszyscy, stając się cegłą tej budowli. I pamiętajmy, że uczestniczymy w tej dynamice życia chrześcijańskiego – zaznaczył w święto Przemieniania Pańskiego bp Włodarczyk.
Obecni poznali historię kościoła i parafii, którą zaprezentował ks. Jerzy Rokita. Warto wspomnieć, że w świątyni, która znajduje się przy Krupówkach, gościł św. Jan Paweł II. Ojciec Święty spotkał się 7 czerwca 1997 roku z dziećmi pierwszokomunijnymi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.