Bp Włodarczyk: duchowni i świeccy razem są Kościołem
14 stycznia 2024 | 00:06 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
„Duchowni i świeccy razem są Kościołem. Nie są osobno, obok siebie, ale razem” – podkreślał na spotkaniu pastoralnym liderów wspólnot diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk. Odkrycie tej prawdy wiąże się – według biskupa z konieczną naprawą fundamentu Kościoła.
W przeciwnym razie – jak zauważył bp Włodarczyk – można mówić o „błędzie konstrukcyjnym” i Kościele zbudowanym na dwóch oddzielnych płytach, które inaczej pracują, mają inną dynamikę. – Przez to „budowla” ta rozjeżdża się, pęka pod własnym ciężarem. Te dwie płyty to księża i świeccy w Kościele. Problem nie polega na tym, że są. Tylko na tym, że istnieją obok siebie, osobno, a przy tym są podzieleni – przestrzegał.
Problem ten według ordynariusza diecezji bydgoskiej nie ustanie, póki duchowni o świeckich będą mówić „oni” i na odwrót. – Nie ustanie, póki duchowni i świeccy nie odkryją słowa „my” – mówił, zwracając uwagę, że owocem tego musi być wspomniane „razem”.
Biskup Krzysztof Włodarczyk wskazał na hasło tegorocznego roku duszpasterskiego „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”, które zwraca uwagę na potrzebę ożywienia Kościoła w codzienności, w tym zdynamizowanie wiernych do świadomego uczestnictwa w życiu i jego misji. – Jednak nie będzie odnowy Kościoła bez otwarcia na słowo Boże i przyjmowania sakramentów – apelował.
Według ordynariusza w słowie „uczestniczę” program duszpasterski zauważa dwie rzeczywistości. – Uczestniczę w tym, co już otrzymałem od Boga i uczestniczę w Bożym obdarowaniu we wspólnocie Kościoła. Po to, żeby potem zostać zaproszonym do bardziej gorliwego uczestnictwa w tym, co jest życiem i misją Kościoła – stwierdził.
Zdaniem bp. Krzysztofa Włodarczyka myślenie, że pierwszym celem powinna być ewangelizacja, czyli pozyskanie tych, którzy z Kościoła odeszli, albo czują dystans, bez inwestowania w tych, co go tworzą, w wiarę i relację z Jezusem, jest błędne. – Wtedy te działania ewangelizacyjne nie przyniosą pożądanego skutku. Mówiąc bardzo konkretnie: nie idźmy na ilość, ale na jakość – powiedział.
Idąc za Soborem Watykańskim II, biskup przypomniał, że Kościół jest „wspólnotą wspólnot”, a ich różnorodność jest wielkim bogactwem. – Chcemy doświadczyć, że jesteśmy sobie potrzebni. Widzieć, że dzięki tej różnorodności możemy się uzupełniać, ubogacać i służyć sobie tym, co każdy otrzymał. Co więcej: możemy odkryć swoją niepowtarzalność, bo w Kościele każdy jest jedyny w swoim rodzaju – zakończył.
W programie znalazły się jasełka w wykonaniu Katarzyny Torzewskiej ze wspólnoty „Pogłębiarka”, adoracja Najświętszego Sakramentu i dzielenie się opłatkiem. – Uczestnictwo we wspólnocie Kościoła przypomina wszystkim ochrzczonym, że są w nim kimś bardzo ważnym. Wiąże się ono również z byciem odpowiedzialnym za całą wspólnotę. Każdy otrzymał jakiś talent od Boga, dzięki któremu ten Kościół może rozwijać – podkreśliła Magdalena Maciejewska z Młodzieżowej Rady Programowej Diecezji Bydgoskiej.
Spotkanie było okazją do omówienia najbliższych wydarzeń, które odbędą się w ramach obchodów 20-lecia diecezji bydgoskiej. Staną się one okazją do połączenia sił i wspólnej ewangelizacji. – Papież Franciszek podkreśla na każdym kroku, że wymiarem ewangelizacyjnym jest kapłaństwo powszechne, czyli przyjęty chrzest święty. To ten sakrament generuje w nas postawę uczniów – misjonarzy. Albo to odkryjemy i się tym zafascynujemy, zaczniemy aplikować w życiu niesamowity dar chrztu, albo będziemy uśpionymi chrześcijanami – powiedział ks. dr Piotr Wachowski.
Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy przywołał konkretne terminy związane z jubileuszem. – Zapraszamy na wydarzenia centralne. Najpierw zgromadzimy się – jako Kościół Bydgoski razem – 6 kwietnia w bydgoskiej bazylice św. Wincentego a Paulo na Mszy św. o godz. 12, by przeżyć wspólny czas dziękczynienia. Następnie 7 kwietnia w katedrze przeżyjemy oratorium „Trzy Marie”, by 8 kwietnia w gronie przedstawicieli ruchów ponownie się modlić także w katedrze pod przewodnictwem pasterza – dodał ks. dr Piotr Wachowski, wspominając o diecezjalnej peregrynacji figury św. Michała Archanioła z Gargano, kongresie ruchów i stowarzyszeń katolickich, jaki zaplanowano na 18 maja, a który zostanie połączony z czuwaniem w wigilię Zesłania Ducha Świętego. – Przeżywać będziemy także tzw. „pielgrzymkę do korzeni” – 20 kwietnia do Gniezna, 22 czerwca do Kołobrzegu i 28 września do Pelplina, dziękując za naszą diecezję – powiedział. Kapłan przywołał również 25. rocznicę wizyty apostolskiej Jana Pawła II w regionie, którego jest patronem. Z tej okazji m.in. 8 czerwca w Bydgoszczy planowany jest koncert ewangelizacyjny pod batutą Adama Sztaby. – Cieszę się, że mogliśmy ten czas przeżyć razem – podsumował odpowiedzialny za ruchy i stowarzyszenia w diecezji ks. Krzysztof Buchholz, zachęcając do otwierania się na Ducha Świętego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.