Bp Włodarczyk: groby męczenników za ojczyznę nie są tylko miejscem tragedii
01 września 2023 | 20:49 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
„Groby męczenników za ojczyznę nie są tylko miejscem tragedii polskich patriotów, ale są źródłem natchnień i siły dla kolejnych pokoleń naszego narodu” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk. W katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy wspominano 84. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej.
W czasie wrześniowych walk, przypomniał bp Włodarczyk, wojska niemieckie postępowały z wyjątkowym okrucieństwem. Lotnictwo atakowało ludność cywilną, a Wehrmacht na zdobytych terenach dokonywał masowych egzekucji. Przykładem tego typu zbrodniczych działań były wydarzenia w Bydgoszczy, gdzie tylko 9 września rozstrzelano 400 Polaków.
– Tych ofiar nie wolno zmarnować. Należy naśladować ofiarną, religijną i patriotyczną postawę męczenników za wiarę i ojczyznę. Mamy obowiązek modlitwy za poległych w obronie wolności ojczyzny, bowiem ich prochy są święte, na nich, jak na żyznej, ziemi rośnie bohaterska historia narodu – powiedział bp Włodarczyk.
Duchowny wskazał, że dla chrześcijan grób nie jest miejscem klęski i końcem wszelkiego życia, ale progiem w drodze do życia wiecznego. – Groby męczenników za ojczyznę nie są tylko miejscem tragedii polskich patriotów, ale źródłem natchnień i siły dla kolejnych pokoleń naszego narodu. Takie właśnie przekonanie wyraziła poetka Maria Konopnicka: „Groby wy nasze, ojczyste groby, wy życia pełne mogiły, wy nie ołtarzem próżnej żałoby, lecz twierdzą siły”.
Dalsze uroczystości z ceremoniałem wojskowym odbywały się pod pomnikiem Walk i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej z udziałem przedstawicieli władz różnych szczebli, wojska i licznych pocztów sztandarowych. – Spotykamy się na Starym Rynku, który jest miejscem uświęconym męczeństwem naszych rodaków, w tym wielu przedstawicieli inteligencji, duchowieństwa, przedsiębiorców, działaczy społecznych rozstrzeliwanych przez niemieckie plutony egzekucyjne. Udział w tej okrutnej zbrodni mieli też „zwykli Niemcy” mieszkający w Bydgoszczy, należący do Selbstschutzu – mówił Radosław Kempiński, wicewojewoda kujawsko-pomorski.
Na zakończenie wicewojewoda wskazał, że nasz kraj został w straszliwy sposób dotknięty przez wojnę. – Zginęło około 6 milionów obywateli, a łącznie straty wojenne Polski szacowane są dziś na ponad 6 bilionów złotych. Musimy o tym pamiętać w dniu 84. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Oddajemy dziś hołd ofiarom, a także czcimy bohaterstwo polskich żołnierzy, którzy na frontach tej wojny bili się o naszą niepodległość – zakończył.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.