Bp Włodarczyk: myśl Benedykta XVI nie tylko dla specjalistów
26 maja 2022 | 17:08 | lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Potrzeba szerszego zainteresowania i przystępnej promocji myśli kard. Josefa Ratzingera/Benedykta XVI, bo wiele osób myśli, że to jest zbyt trudne i tylko dla specjalistów – mówił biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk, odnosząc się do działającego w Bydgoszczy Centrum Studiów Ratzingera, które w czerwcu obchodzić będzie 10. rocznicę istnienia. O ośrodku naukowym poświęconym dorobkowi naukowemu emerytowanego papieża rozmawiano podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez KAI w siedzibie Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza – paulistek w Warszawie.
Bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że choć Centrum Studiów Ratzingera, powołane przez Fundację Watykańską J. Ratzinger – Benedykt XVI, działa w Bydgoszczy dopiero od 10 lat, to jednak wykonało i wykonuje nadal bardzo owocną pracę, przybliżając i promując zarówno nauczanie papieża Benedykta XVI, jak i jego wcześniejszy dorobek naukowy.
Dodał, że niewątpliwie Benedykt XVI był jednym z największych teologów spośród zasiadających na Tronie Piotrowym w historii Kościoła. – Jego dorobek naukowy tworzony był przez dziesięciolecia na uniwersytecie, potem w czasie pasterzowania Kościołowi lokalnemu, następnie jako prefekta Kongregacji Nauki Wiary, wreszcie jako papieża Benedykta XVI. A i potem dyskretnie żyjąc, modląc się za Kościół i często używając swojego pióra, dokonuje oceny Kościoła ora zjawisk we współczesnym świecie i przemian dokonujących się zawsze w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, który stoi w centrum jego teologii.
Jak zaznaczył bp Artur Miziński, ta niezmiernie cenna i głęboka myśl teologiczna papieża Benedykta może być nam wciąż bliska, a jej rozpowszechnianiu służy właśnie znajdujące się w Bydgoszczy Centrum Studiów Ratzingera.
Fundacja Ratzingera została powołana 1 kwietniu 2010 r. z woli Ojca Świętego Benedykta XVI. Jej celem jest publikowanie, rozpowszechnianie oraz studium dzieł Księdza Profesora Josepha Ratzingera. Fundacja realizuje swoje zadania głównie poprzez: promowanie wiedzy i studiów z zakresu teologii, organizowanie i wspieranie konferencji o wysokiej randze naukowej i kulturowej oraz nagradzanie naukowców wyróżniających się w dziedzinie publikacji i badań naukowych.
W czerwcu 2012 r. decyzją Benedykta XVI w Bydgoszczy powstało Centrum Studiów Ratzingera, którego celem jest promowanie wiedzy i studiów z zakresu teologii i nauczania kard. Józefa Ratzingera, organizowanie i wspieranie konferencji naukowych, wyróżnianie naukowców, koordynowanie współpracy uczelni w Polsce zagranicą. Centrum nie jest kolejną uczelnią wyższą, lecz ośrodkiem koordynującym współpracę i dialog między uczelniami i ośrodkami naukowymi i kulturowymi.
– Fundacja chce promować naukę Kościoła i jemu służy, ale w szczególny sposób ukazując dorobek wielkiego naukowca i myśliciela kard. Ratzingera i Benedykta XVI – podkreślił ks. dr hab. Mariusz Kuciński, dyrektor Centrum Studiów Ratzingera, wykładowca Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy.
Promowaniu nauczania Benedykta XVI – dodał ks. prof. Kuciński – służy także „Nagroda Ratzingera” przyznawana raz w roku w dwóch kategoriach: za dorobek życia oraz jako bieżące wyróżnienie. W 2013 r. jej laureatem był wybitny polski biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski. Z kolei współpraca z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu zaowocowała ustanowieniem Nagrody „Ratio et Spes”, przyznawanej 19 lutego, w dniu urodzin słynnego astronoma. Jej ideą jest promocja dialogu miedzy nauką, filozofią i teologią, szczególnie w środowisku kulturowym Europy.
Idee służące przyznawanym nagrodom związane są wprost z przesłaniem płynącym z nauczania kard. Josefa Ratzingera/Benedykta XVI. – Papież mówi, że aby zrozumieć współczesne przemiany, musimy mieć umysł otwarty, „powiększony” o nowe rzeczywistości, które do nas docierają. Trzeba umieć analizować dzisiejszy świat w perspektywie nauki Jezusa Chrystusa – powiedział ks. Kuciński.
Fundacja udziela także doktoranckich stypendiów naukowych głównie z zakresu teologii w porozumieniu z papieskimi uczelniami w Rzymie.
Ordynariusz bydgoski bp Krzysztof Włodarczyk zaznaczył, że Centrum Studiów Ratzingera wkomponowało się w życie diecezji bydgoskiej, m.in. także dzięki zaangażowaniu poprzedniego ordynariusza bp. Jana Tyrawę i poprzez współpracę z lokalnymi uczelniami, środowiskami naukowymi i władzami samorządowymi. Obecnie powinno otworzyć się szerzej na dostępność dla wszystkich, którzy chcą się zapoznać z bogatym dorobkiem intelektualnym papieża Benedykta XVI. Z jego zasobów mogą korzystać m.in. studenci różnych uczelni i kierunków, podejmując następnie swoje prace naukowe w oparciu o spuściznę teologiczną i filozoficzną Papieża.
– Pragnieniem moim jest, aby Centrum było dostępne nie tylko dla zaproszonych osób, ale także dla diecezjan – dodał. W tym celu w Domu Polskim w Bydgoszczy, niedaleko katedry, udostępniona do zapoznania się będzie ekspozycja prac naukowych autorstwa samego Benedykta XVI, przekazanych ośrodkowi przez niego samego. – Dajemy dostęp wszystkim wiernym z diecezji. Można będzie przyjść, bezpośrednio zetknąć się z tym dorobkiem i na bieżąco odkrywać to, kim jest kard. Ratzinger/Benedykt XVI. Dziś potrzeba przystępnej promocji i szerszego zainteresowania jego myślą i to chcemy robić, bo wśród wielu osób być może panuje lęk, że to jest bardzo trudne i tylko dla specjalistów – powiedział bp Włodarczyk.
Okazją do głębszej refleksji nad 10-leciem naszej działalności będzie konferencja naukowa, która odbędzie się 10 czerwca w Bydgoszczy. Podejmie ona próbę odpowiedzi na pytania o współczesne wyzwania dla społeczeństwa i Kościoła w świetle nauczania kard. Ratzingera-Benedykta XVI. Będzie to również okazja, aby lepiej spojrzeć na to, przed jakimi wyzwaniami staje dzisiaj Fundacja Ratzingera, a szczególnie Centrum Studiów w Bydgoszczy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.