Bp Włodarczyk: poprzez procesję uświęcamy świat
15 czerwca 2017 | 14:09 | km | Koszalin Ⓒ Ⓟ
Poprzez procesję uświęcamy świat, a szczególnie nasze najbliższe otoczenie. Przeszliśmy przecież pomiędzy naszymi domami, miejscami pracy, a one stają się na ten moment świątynią, bo przebywa w nich Eucharystyczny Chrystus – powiedział podczas procesji Bożego Ciała w Koszalinie bp Krzysztof Włodarczyk.
Setki koszalinian ruszyły z Rynku Staromiejskiego do kościoła oo. franciszkanów, by uczcić Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Koszalińskie obchody Uroczystości Bożego Ciała rozpoczęły się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Włodarczyka sprawowaną 15 czerwca w katedrze.
Do katedry przyszli głównie wierni tej parafii oraz sąsiedniej parafii pw. Podwyższenia Krzyża św., do której po zakończeniu Mszy św. ruszyła procesja. Obecne było także Wyższe Seminarium Duchowne, franciszkanie i siostry z różnych zgromadzeń.
W homilii, którą wygłosił ks. Krzysztof Płuciennik, wikariusz katedralny, wszyscy usłyszeli pytanie o to, czy rzeczywiście trwają w źródle, które płynie z Serca Jezusowego. Kapłan postawił przed zgromadzonymi 2 cele: rozpoznanie czy trwanie w komunii z Bogiem jest ich normalnym stylem życia oraz pokazanie mieszkańcom miasta, że idąc za Jezusem mogą otrzymać życie wieczne.
Po Eucharystii procesja przeszła ze świątyni do pierwszego ołtarza na Rynku Staromiejskim. Kolejne stacje ulokowane zostały tradycyjnie przy cerkwi prawosławnej, greckokatolickiej i na końcu trasy – na dziedzińcu oo. franciszkanów.
W wygłoszonej tu homilii bp Włodarczyk podjął temat realnej obecności Chrystusa w znakach eucharystycznych, w którą trzeba uwierzyć, porzucając horoskopy i wróżby, będące przejawami kryzysu życia duchowego współczesnego człowieka. Sam Jezus w tym dopomaga, obdarzając świat, także obecnie, cudami eucharystycznymi.
Hierarcha poświęcił dużo uwagi znaczeniu samej procesji w rzeczywistości współczesnego miasta. Wskazał na kilka walorów procesji miejskiej. Pierwszym z nich jest uświadomienie sobie, co to znaczy być katolikiem. – W procesji idziemy za Chrystusem. Nie przed Nim, nie obok, lecz za Nim. Tak powinno wyglądać życie katolika: iść za Jezusem, słuchać Jego słów, naśladować Jego gesty – podpowiadał.
Jako drugi walor procesji bp Włodarczyk ukazał świadectwo wiary, którą wierni dają najpierw sobie nawzajem, a następnie, dzięki odwadze, także osobom postronnym.
Kolejnym skutkiem procesji jest według biskupa przemiana świata, ponieważ poprzez procesję jest on uświęcany. – Przeszliśmy przecież pomiędzy naszymi domami, miejscami pracy, a one stają się na ten moment świątynią, bo przebywa w nich Eucharystyczny Chrystus. Te miejsca nawiedzone przez Zbawiciela otrzymują pierwiastek świętości. Takie uświęcenie jest konieczne, bo bywa, że ludzie w tych miejscach mieszkający przeżywają wielkie problemy duchowe, materialne, w relacjach z innymi. A czasami wręcz ogromne dramaty – mówił biskup.
Kolejnym wymiarem procesji jest nawiązanie do pielgrzymki, jaką jest ludzkie życie. W tym znaczeniu pielgrzymia procesja staje się, jak zauważył hierarcha, świętym pochodem, będącym wyrazem pochodu całej ludzkości do Boga.
Procesja to w końcu marsz wszystkich, przedstawicieli różnych zawodów, powołań, poglądów politycznych, których zjednoczyć we wspólnocie potrafi tylko Chrystus obecny w Najświętszym Sakramencie.
Ale sama procesja, jak podkreślił bp Włodarczyk, nie wystarczy, ponieważ cześć oddawana Eucharystii ma najgłębszy sens nie wówczas, gdy jest adorowana w monstrancji, lecz gdy jest spożywana. – Okazywanie szacunku Eucharystii poprzez udział w procesji niech nas zachęca do częstego przyjmowania Komunii św., abyśmy mieli życie wieczne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.