Bp Włodarczyk: przed Duchem Świętym można się wyżalić
05 czerwca 2022 | 12:48 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
„Przed Duchem Świętym można się wyżalić, wypłakać i szukać pocieszenia” – mówił podczas Nocy Siedmiu Cudów w Bydgoszczy bp Krzysztof Włodarczyk. Wydarzenie zostało zorganizowane w kościele rektorskim Zgromadzenia Ducha Świętego w Bydgoszczy, w wigilię święta patronalnego.
W programie znalazły się konferencje, świadectwa, a centrum stanowiła Msza św. o północy. – Można powiedzieć, że zesłanie Ducha Świętego jest dla nas „dotknięciem” Boga. Duch Święty to Ten, który odnawia, ukazuje nowe perspektywy – mówił w homilii bp Włodarczyk.
Duch Święty – jak zauważył biskup bydgoski – jest także Pocieszycielem, a więc niosącym nadzieję, ukojenie, po prostu radość. – W naszym życiu coraz mniej się uśmiechamy, o czym mówią statystyki. Istniejące w świecie zagrożenia społeczne dotykają w dużej mierze nas samych, a przez to coraz bardziej martwią. Przeżywana pamiątka zesłania Pocieszyciela jest okazją do uświadomienia sobie, że przed Duchem Świętym można się wyżalić, wypłakać i szukać pocieszenia – podkreślił biskup.
Ordynariusz przypomniał, że przed laty Jan Paweł II mówił do Polaków o „zagrożeniu klimatem relatywizmu”. Zagrożeniu, jakim jest rozchwianie zasad i prawd, na których buduje się godność i rozwój człowieka. – Żyjemy w coraz większym zakłamaniu. Stąd też ważna staje się obecność Trzeciej Osoby Boskiej, którą nazywamy Duchem Prawdy. To On umożliwia stanięcie w prawdzie, nazwanie w naszym życiu po imieniu wszelkiego fałszu – powiedział biskup.
Nocy Siedmiu Cudów towarzyszyło hasło: „Posłani w pokoju Chrystusa”. – Każdy z nas jest na swój sposób w życiu posłany – dodała Agnieszka Więckiewicz, przebywająca na rocznym wolontariacie misyjnym w Peru. Swoje świadectwa wygłosiły również: albertynka posługująca wśród ubogich oraz dziewica konsekrowana. – Jesteśmy posłani w pokoju Chrystusa. Posłani, czyli Bóg potrzebuje ciebie – mówił w czasie jednej z konferencji przełożony polskiej prowincji Zgromadzenia Ducha Świętego, o. Marek Myśliński CSSp.
Modlitwa powszechna w czasie Mszy św. wybrzmiała w kilku językach świata. Oprawę muzyczną zapewnił zespół muzyczny „Figi Marcowe”. Uczestnicy mogli także w auli seminaryjnej adorować Jezusa w Najświętszym Sakramencie i skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. – Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji naszego czuwania – podsumował rektor kościoła o. Marcin Dusiński CSSp.
Czuwanie poprzedziły rekolekcje, które poprowadził ks. Sławomir Bar CM ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.