Bp Włodarczyk: w EDK chodzi tylko o spotkanie z Bogiem, reszta jest nieważna
01 kwietnia 2023 | 13:39 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
Biała – Świętych Archaniołów Rafała, Michała i Gabriela i Srebrna – Anioła Stróża – to dwie trasy, jakie mieli do wyboru uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Bydgoszczy. Pierwsza miała długość 41, a druga 30 kilometrów. Początkiem był kościół św. Mikołaja, a metą parafia Przemienienia Pańskiego w Bydgoszczy-Opławcu.
– Spotkanie z Bogiem – tylko o to chodzi w tej drodze, cała reszta jest nieważna. To prawdziwe ćwiczenie duchowe, po którym człowiek może zostać rzeczywiście przemieniony – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył Mszy św.
Jak zauważył, dla wielu może być to droga przełomu. – Nie chodzi o to, aby się przejść, coś sobie udowodnić. Chodzi o to, aby się zmienić. Nawrócenie działa wtedy, gdy ty się otwierasz i Jezus może zacząć działać. Przełom wymaga pełnego zaangażowania: twojego i Boga – mówił bp Włodarczyk.
W tym roku na początku szlaku zebrało się aż ponad pół tysiąca osób. – Ekstremalna Droga Krzyżowa towarzyszy nam w od kilku lat. Ta nietypowa forma modlitwy ma na celu głębsze przeżycie cierpienia Jezusa Chrystusa, doświadczając także swojego zmęczenia i trudu – powiedział ks. dr Rafał Muzolf.
Uczestnicy – tak jak w całej Polsce i poza jej granicami – idąc w ciszy, rozważali przygotowane teksty poszczególnych stacji. – Tematem tegorocznych zmagań jest nadzieja.
Rada KEP apeluje o zalegalizowanie pomocy humanitarnej dla migrantów przy granicy polsko-białoruskiej
Ekstremalna Droga Krzyżowa jest niezwykłą wspólnota ludzi, którzy nie tylko idą do wspólnego celu – ostatniej stacji w opławieckiej świątyni. – Dlaczego idę? Chyba raz w roku potrzebuję takiego ekstremalnego doświadczenia. Nie ukrywam, że w moim życiu jest sporo stresu i negatywnych emocji. Dlatego ta droga jest dla mnie swoistym oczyszczeniem i poukładaniem życia. Mam sporo intencji, a wśród nich chciałbym podziękować za wspaniałą żonę i dzieci. Prosić, byśmy nigdy nie zgubili Boga w naszym życiu – powiedział 34-letni Grzegorz, na co dzień pracownik korporacji.
Ekstremalna Droga Krzyżowa w diecezji została również zorganizowana w rejonie Więcborka.
To nie jedyna forma tego wielkopostnego nabożeństwa. Kilka godzin wcześniej z bydgoskiej Katedry św. Marcina i Mikołaja wyruszyli uczestnicy biegowo-rowerowej Drogi Krzyżowej. Pierwsi mieli do pokonania dystans 42, a drudzy aż 50 kilometrów. To forma duchowości dla osób aktywnych, przekraczających siebie, poszukujących wyzwań i szukających Boga również poza murami kościoła. To przede wszystkim próba zmierzenia się z prawdą o krzyżu i o samym sobie.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Zespół Szkół Katolickich – Pomnik Jana Pawła II w Bydgoszczy, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Bydgoskiej oraz Stowarzyszenie Klub Turystyki Rowerowej „Rowerowa Brzoza”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.