Bp Włodarczyk: w Wielkim Poście chodzi o przemianę serca
27 lutego 2022 | 16:13 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
„Chodzi o prawdziwą przemianę serca (…). Oto najgłębszy sens Wielkiego Postu. Przylgnąć do Jezusa całym sercem i całą naszą nadzieją” – napisał w liście do diecezjan bp Krzysztof Włodarczyk.
Według ordynariusza bydgoskiego to nie tylko czas modlitwy, refleksji nad wszystkim, co uczynił dla nas Jezus, ale także zadumy nad własnym życiem i postępowaniem. „Także tym, które wiąże się z naszym językiem, z tym, co mówimy, ale także, jak mówimy”.
Jak podkreśla bp Krzysztof Włodarczyk, warto podczas Wielkiego Postu również zwrócić uwagę na aspekt funkcjonowania w rodzinie, życiu zawodowym, społecznym, kościelnym. „Ile w tych wszystkich przestrzeniach niepotrzebnych, raniących słów? Ile przekleństw, wulgaryzmów, na które wszyscy jakoś zobojętnieliśmy? Ile zwyczajnie głupich, nieodpowiedzialnych wypowiedzi? Ile określeń, komentarzy, które zamiast łączyć dzielą. Tymczasem słowo – także moje – może być jak balsam, może być rozważne, wyważone, mądre, współczujące… Myślę, że nikogo nie trzeba przekonywać, jak bardzo właśnie takich słów, właśnie takich wypowiedzi wszyscy potrzebujemy. Wielki Post jest doskonałą okazją, by o tym sobie przypomnieć. Oczywiście nie tak, jak czynią obłudnicy, którzy «widzą drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegają» (Łk 6,41), ale jak pokorni, dojrzali ludzie, którzy najpierw przyglądają się swojej własnej mowie, swoim własnym – każdego dnia – wypowiadanym słowom. Wszystko po to, by i nasze życie wydawało dobre owoce” – napisał pasterz, dodając, że nie można zapominać o Ewangelii, w której czytamy: „nasze usta mówią z obfitości serca” (Łk 6,45). „Nie chodzi więc tylko o język. Chodzi o prawdziwą przemianę serca (…). Oto najgłębszy sens Wielkiego Postu. Przylgnąć do Jezusa całym sercem i całą naszą nadzieją”.
Wielki Post to – jak zauważył bp Krzysztof Włodarczyk – czas nawrócenia, modlitwy, postu i pokuty, nie tylko w aspekcie indywidualnym, ale także wspólnotowym. „Aby tę wspólnotowość – tak ważną również z perspektywy przeżywanego Synodu – podkreślić, chciałbym zaproponować szczególną formę przeżywania tego świętego czasu, a mianowicie «liturgię kościołów stacyjnych» (…). Od Środy Popielcowej, przez kolejne 40 dni, wyznaczony przeze mnie kościół będzie kolejną «stacją» naszej szczególnej wielkopostnej modlitwy. Wierni przybywając do kolejnego bydgoskiego kościoła słuchać będą słowa Bożego, trwać na modlitwie, podejmować post, a w czasie celebracji Eucharystii składać ofiary dla najbardziej potrzebujących” – zaznaczył, przypominając, że rzymska praktyka „liturgii stacyjnej” wyrasta i łączy się ze czcią oddawaną męczennikom. „Dlatego szczególnym «przewodnikiem» naszych bydgoskich «stacji» będzie współpatron diecezji Błogosławiony Michał Kozal, Biskup i Męczennik, którego 130. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci obchodzić będziemy już w przyszłym roku. Chciałbym, by peregrynujące przez kościoły «stacyjne» relikwie tego Błogosławionego, a także nasza szczera modlitwa zanoszona do Boga przez Jego wstawiennictwo ożywiły kult tego Błogosławionego, który – o czym warto pamiętać – żył i duszpasterzował także w Bydgoszczy” – dodał bp Włodarczyk, wskazując, że obecność relikwii będzie wiązała się z modlitwą w intencji kapłanów, wiernych, seminarium duchownego, sióstr, braci życia konsekrowanego, parafii i grup apostolskich.
„Drogi Wielkiego Postu nie kończą się pod krzyżem. Prowadzą dalej: do poranka Zmartwychwstania: «Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj, zmartwychwstał» (Łk 24,5). Wiodą nas do Zmartwychwstałego, obecnego w Eucharystii, która stanowi podstawę naszego życia w Chrystusie i naszego z Nim zjednoczenia. Ten Chrystus jest zawsze obecny w Kościele niosącym na drogach świata Ewangelię radości i nadziei” – zakończył pasterz, udzielając błogosławieństwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.