Drukuj Powrót do artykułu

Bp Włodarczyk: życie zagrożone aborcją warto powierzyć św. Józefowi

10 kwietnia 2018 | 08:08 | km | Koszalin Ⓒ Ⓟ

Czterdzieści osób wzięło udział w obchodach Dnia Świętości Życia w koszalińskim Domu Samotnej Matki. Kilkanaście osób podjęło podczas Mszy św. duchową adopcję dziecka poczętego. Przewodniczący jej bp Krzysztof Włodarczyk przekonywał o skuteczności św. Józefa jako orędownika w obronie życia zagrożonego aborcją.

Mszy św. sprawowanej w uroczystość Zwiastowania Pańskiego w Domu Samotnej Matki przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk, zaś koncelebrowali dyrektor Caritas DKK ks. Tomasz Roda oraz ks. Tomasz Tomaszewski, sekretarz synodu diecezjalnego. Prócz mieszkańców domu na uroczystość przybyli wolontariusze i przyjaciele DSM, łącznie ok. 40 osób.

Biskup przypomniał w homilii o priorytecie obrony życia ludzkiego nie tylko w jego początkowym, ale także w końcowym etapie ziemskiego istnienia. Jako obrońcę życia wspomniał św. Józefa oblubieńca NMP. Jego patronat jest według biskupa ratunkiem przed największym współczesnym niebezpieczeństwem stojącym przed przyszłymi rodzicami – zamiarem dokonania aborcji. O niej zaś przykazał mówić spokojnie, ale stanowczo. – Kościół zawsze stał na straży życia od poczęcia do naturalnej śmierci – zaznaczył bp Włodarczyk.

Biskup zalecał, by kobietom w stanie błogosławionym, które pod silną presją środowiska zamierzają dokonać aborcji, pomagać otworzyć się na dar życia. – Potrzeba życzliwości ludzkiej, wsparcia przez drugiego człowieka i zawierzenia tej niesprzyjającej sytuacji Bogu – podpowiadał hierarcha.

Jako szczególnie skutecznego opiekuna w takich dramatycznych sytuacjach wskazał na św. Józefa. – Przywołuje się go jako podporę rodzin. To miejsce w św. Rodzinie wyznaczył mu sam Bóg. Józef był jej głową, ojcowskim opiekunem, wychowawcą – powiedział biskup. – Bogu miła jest prośba św. Józefa za każdą rodzinę, a zwłaszcza za tę, która jest w kryzysie lub trwa w zagrożeniu zamachem na życie w łonie matki.

S. Barbara Wilkowska, kierowniczka DSM podkreśla, że Dzień Świętości Życia jest dla misji jej wspólnoty – Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej – szczególnie ważny, nie tylko dlatego, że dom nazywa się Dar Życia. – Pragniemy, by życie ludzkie było chronione od poczęcia do naturalnej śmierci. I nasz dom służy temu, by wszystkie dzieci mogły się urodzić. Opieką obejmujemy szczególnie te matki, które są w trudnej sytuacji, a które być może, gdyby nie ten dom, to nie urodziłyby swoich dzieci – powiedziała s. Barbara.

W drugiej części spotkania, po poczęstunku, odbyło się spotkanie o ochronie życia ludzkiego w szerszym znaczeniu. S. Magdalena Kozłowska podjęła temat bohaterskiej rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów, którzy podczas okupacji niemieckiej w 1942 r. dali schronienie ośmiorgu Żydom, za co zapłacili – wraz z 6 dzieci – cenę własnego życia.

Dzień Świętości Życia obchodzony jest w Polsce w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, przypadającą zazwyczaj 25 marca. Ustanowiony został przez Episkopat Polski w 1998 jako odpowiedź na apel Jana Pawła II, zawarty w encyklice „Evangelium Vitae”.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.