Drukuj Powrót do artykułu

Bp Wodarczyk: Nowonarodzonemu dajemy to, co najcenniejsze

12 stycznia 2019 | 20:14 | ks. sk | Katowice-Panewniki Ⓒ Ⓟ

Bp Adam Wodarczyk przewodniczył w Katowicach-Panewnikach adoracji Bożego żłóbka osób konsekrowanych z archidiecezji katowickiej. W homilii podczas Eucharystii podkreślił, że osoby konsekrowane ofiarują Bogu to co najcenniejsze.

– Z darów ofiarowanych przez Pasterzy, jak i z darów mędrców możemy odczytać, że Bogu dajemy to, co najcenniejsze, to co w nas najlepszego – mówił bp Wodarczyk. Zdaniem duchownego złoto, kadzidło i mirra „to w jakimś sensie ubóstwo, czystość i posłuszeństwo”.

W homilii biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przypomniał, że konieczna jest wewnętrzna przemiana każdego człowieka, aby mógł być coraz bliżej Jezusa. – Jeżeli ma się dokonywać wewnętrzna przemiana, to każdy dzień jest rozeznawaniem duchów, by być bliżej Nowonarodzonego – powiedział.

– Nasze życie, nasza ofiara jest także po to potrzebna, abyśmy w szczególny sposób stawali się orędownikami u Boga za tymi, którzy są od Niego daleko (…). To nasza wielka misja, to nasze zadanie i musi się dokonać w mocy Bożego Ducha – mówił bp Wodarczyk.

Osoby życia konsekrowanego przywitał o. Alan Rusek OFM, który opowiedział o panewnickiej stajence. – Mamy nawiązanie do ekologii. Dlatego w jednej części stajenki znajduje się św. Franciszek oraz zwierzęta. Pamiętamy w ten sposób o wydarzeniu Szczytu Klimatycznego, który w grudniu odbył się w Katowicach – mówił. – Jest też akcent niepodległościowy – dodał.

Przed Eucharystią konferencję do zakonników i sióstr zakonnych wygłosił o. Syrach Janicki OFM. Mówił, że „każdy ma być świadkiem Chrystusa”. – Nawet naszym strojem możemy świadczyć o przynależności do Jezusa. Bądźmy Jego świadkami! – mówił.

Osoby konsekrowane z terenu archidiecezji katowickiej spotykają się na początku roku w Panewnikach na adoracji Bożego żłóbka oraz wspólnej Eucharystii. Podobne spotkanie ma miejsce z okazji Dnia Życia Konsekrowanego i odbywa się w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.