Bp Wodarczyk: świat ryzykuje utratę własnej duszy
29 listopada 2020 | 16:00 | xrs / pz | Ruda Śląska Ⓒ Ⓟ
O potrzebie silnej adwentowej wiary i świadectwie głębokiej radości w obliczu zbuntowanego świata, który ryzykuje utratę własnej duszy, mówił bp Adam Wodarczyk. Przewodniczył on Mszy barbórkowej w kościele św. Barbary w Rudzie Śląskiej. Liturgia była transmitowana w Programie 1 Polskiego Radia.
„W czasie tych czterech tygodni wspominamy nie tylko oczekiwanie na pierwsze przyjście Syna Bożego, który narodził się w Betlejem, ale uświadamiamy też sobie, że oczekujemy na ostateczne przyjście Chrystusa na końcu czasów – mówił bp Wodarczyk tłumacząc sens Adwentu.
Stwierdził, że w tym czasie, chrześcijanie niczym ogołocone z liści drzewa wchodzą w „okres pracowitej ciszy, aby zgromadzić siły, by wiosną przynieść nowe kwiaty i owoce”. – Chcemy na nowo zrozumieć, co Jezus nam przyniósł, przychodząc na świat. To właśnie z przyjęcia Jezusa zrodzą się w nas nowe kwiaty i owoce Bożej łaski – wyjaśniał.
Nawiązując do dzisiejszych czytań kaznodzieja stwierdził, że Bóg pyta dziś każdego z nas: „co robisz z życiem, które ci powierzyłem”? Zachęcił, by w okresie Adwentu trwać w czujnym oczekiwaniu przepełnionym wiarą, modlitwą i otwartością, co, jak zaznaczył, „pozwoli nam dostrzegać i odczytywać znaki czasu wskazujące na przyjście Pana w każdych okolicznościach i momentach naszego życia, aż do skończenia świata”.
Kaznodzieja prosił też wiernych, by podążali śladami Boga, a nie drogami krętymi, nawracali się i dawali świadectwo radości, jaką przyniósł Zbawiciel.
Podkreślił też znaczenie postawy profetyczno-krytycznej chrześcijan, zwłaszcza wobec zbuntowanego świata, który „ryzykuje utratę własnej duszy”. – My, chrześcijanie, przeżywając nasze życie w postawie czujnego oczekiwania na przyjście Pana, które dokonuje się każdego dnia, mamy pełnić profetyczną rolę kontestatorów postaw dzisiejszego zbuntowanego świata, który ryzykuje utratę własnej duszy, zarazem też dajemy świadectwo głębokiej radości i silnej adwentowej wiary w zaistnienie lepszego świata, Królestwa Bożego, co dokonuje się poprzez ciągłe przychodzenie Chrystusa – wskazywał duchowny.
Bp Wodarczyk zaznaczył, że górnictwo zmaga się dziś z poważnymi wyzwaniami, dotyczącymi dalszej przyszłości całej braży w Polsce. Wyraził nadzieję, że „osoby odpowiedzialne za górnictwo w Polsce, będą kierować się zawsze troską o górniczy los”. Wszystkich górników i ich rodziny zapewnił o modlitwie.
Dzisiejsza liturgia, sprawowana w kościele św. Barbary w Rudzie Śląskiej była transmitowana przez Program 1 Polskiego Radia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.