Bp Wodarczyk: Tajemnica krzyża jest równoznaczna z objawieniem najwyższej miłości
07 kwietnia 2023 | 22:24 | Ks. Rafał Skitek /Radio eM | Katowice Ⓒ Ⓟ
– Tajemnica krzyża, jest równoznaczna z objawieniem najwyższej miłości, ponad którą nie sposób sobie wyobrazić niczego większego – powiedział bp Adam Wodarczyk podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej sprawowanej późnym wieczorem w Wielki Piątek w Katowicach-Panewnikach. Modlitwa odbyła się na Kalwarii Panewnickiej leżącej na terenie Parafii św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP w Katowicach-Panewnikach prowadzonej przez ojców Franciszkanów.
W swym rozważaniu do VII stacji Drogi Krzyżowej bp Wodarczyk mówił, że wydarzenie Golgoty „to nie tylko wspomnienie historii sprzed lat”. – Każdy z nas ma swoją Golgotę. To miejsce bardzo osobiste, w którym cierpisz, gdzie jest najmroczniej, gdzie zostałeś sponiewierany przez grzech własny lub innych, gdzie krzyczałeś do Boga i nie słyszałeś odpowiedzi – podkreślił.
Wyjaśniając okrucieństwo śmierci na krzyżu podkreślił, że Jezus przechodząc przez piekło fizycznego cierpienia „wszedł w cierpienie każdego, bez wyjątku, człowieka: konającego w szpitalu, w domu, na ulicy, w rynsztoku, w środku piekła wojny”. – Nie ma ludzkiego cierpienia, w którym [Chrystus] nie byłby obecny. Od tamtego Wielkiego Piątku już nikt nie cierpi opuszczony – powiedział bp Wodarczyk.
Biskup wskazał na nierozerwalny związek męki Chrystusa i miłości. – Tajemnica krzyża, jest równoznaczna z objawieniem najwyższej miłości, ponad którą nie sposób sobie wyobrazić niczego większego. Dla nas, chrześcijan, ten znak był od zawsze i będzie zawsze streszczeniem miłości ofiarnej i każdej bezinteresownej miłości, która gotowa jest na najwyższe poświęcenie – podkreślił.
Przypomniał też, że w Wielki Piątek chrześcijanie adorują i całują Chrystusowy krzyż. – Ten pocałunek składany na krzyżu to nie tylko emocja wyrażająca żal, że zabili Jezusa – Pan Jezus umarł na krzyżu tylko raz. Teraz żyje, bo zmartwychwstał; więcej nie umiera. Całuję krzyż, który jest moim krzyżem. Całując krzyż, wypowiadam moje „tak”, zgodę na to, że mój krzyż będzie moją drogą do zmartwychwstania – mówił duchowny.
Nawiązując do pełnej symboliki liturgii Świętego Triduum Paschalnego zachęcał do autentycznej odnowy. – Cała przemiana i duchowa odnowa tej ziemi zaczyna się dzięki zwycięskiej mocy Miłości ponad wszelką miłość, objawionej nam przez Chrystusa na krzyżu – zakończył.
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej na Kalwarii Panewnickiej zostało odprawione przy zapalonych świecach i pochodniach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.