Bp Wróbel: każdy z nas znalazł się w perspektywie krzyża
19 kwietnia 2019 | 23:42 | dab | Lublin Ⓒ Ⓟ
Tak wielki był ciężar Chrystusowego krzyża jak wielki był ciężar naszych grzechów. Każdy z nas znalazł się w perspektywie krzyża, zarówno w pasji jak i odkupieniu – powiedział bp Józef Wróbel. Biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej przewodniczył liturgii Wielkiego Piątku w archikatedrze.
W swojej homilii bp Wróbel mówił o różnych postawach bohaterów Pasji wg św. Jana. Zwrócił uwagę na postawę żołnierzy, którzy po spełnieniu swojego obowiązku ukrzyżowania Jezusa, oddali się grze w kości. – Patrzą w losy zatopione w kurzu ziemi, komu w końcu przypadnie szata Jezusa Chrystusa. Bo, po co spoglądać w górę na Ukrzyżowanego, skoro przecież stamtąd żadna wygrana nie przyjedzie. Wrócili z Kalwarii do domu z przegraną, bo wygrali suknie, ale przegrali życie – powiedział.
Po przeciwnej stronie, biskup umieścił postawę ich przełożonego, dla którego ukrzyżowanie Jezusa, choć było jedną z wielu egzekucji jakie przeprowadził, to odmieniła jego życie. – Musiał być zaskoczony tym, że ten ukrzyżowany Galilejczyk nie przeklina swoich oprawców, tylko się za nich modli. I tak oto w pewnym momencie poznaje i wyznaje prawdę wiarę w bóstwo Jezusa – tłumaczył.
Hierarcha odniósł się również do zdrad Piotra i Judasza. Zaznaczył, że podstawową różnicą pomiędzy omawianymi uczniami Jezusa jest serce otwarte na przebaczenie. – Każdy człowiek może zamykając swoje uszy i serce na Boże wołanie, może tak mocno pogrążyć się w grzechu, że w końcu ten grzech przestanie dostrzegać. Przez co nigdy nie schyli przed Bogiem swojej głowy w akcie żalu – zakończył bp Wróbel.
Po homilii odbyła się uroczysta adoracja krzyża. Jako pierwszy hołd znakowi męki Jezusa oddał metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, bp Mieczysław Cisło, bp senior Ryszard Karpiński oraz bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.