Bp Zadarko: Czy kościoły przestają nam być potrzebne?
25 października 2023 | 23:05 | xwp | Koszalin Ⓒ Ⓟ
W koszalińskiej katedrze 25 października odbyły się uroczystości 40-lecia poświęcenia tej świątyni. Eucharystii przewodniczył bp Zbigniew Zieliński, a homilię wygłosił bp Krzysztof Zadarko. – Wokół nas jest wiele budynków, często piękniejszych i wybitniejszych. Jednak ta świątynia przypomina nam o wyjątkowości spotkania człowieka z Bogiem – powiedział kaznodzieja, wyrażając żal, że wielu ludziom kościoły przestają być potrzebne.
Rozpoczynając liturgię, bp Zbigniew Zieliński powiedział: – Przywołujemy to wydarzenie z wdzięcznością wobec Boga za dar wiary, którą możemy realizować i umacniać we wnętrzu tej świątyni. Prosimy też, abyśmy ją opuszczając, nie opuszczali Kościoła, tylko jeszcze bardziej nim byli w naszych domach, szkołach, urzędach, miejscach pracy, w codziennym życiu.
Homilię wygłosił bp Krzysztof Zadarko. Podkreślał w niej m.in. rolę głównego kościoła w diecezji. – Katedra jest wyjątkowym miejscem, naznaczonym misją biskupa. To tutaj przewodniczy on liturgii i stąd naucza. Dlatego nazywamy tę świątynię matką wszystkich kościołów w diecezji – mówił kaznodzieja, wymieniając najważniejsze liturgie w roku, jak Msza krzyżma, czy Triduum Paschalne.
– Wokół nas jest wiele budynków, często piękniejszych i wybitniejszych – mówił dalej bp Zadarko. – Jednak ta świątynia przypomina nam o wyjątkowości spotkania człowieka z Bogiem, a jednocześnie o duchowym wymiarze tego spotkania. Mury tej świątyni zostały pokropione wodą święconą. Olej został wylany na ołtarz i na ściany. To nam uświadamia, że ten dom ma tylko jeden cel – oddawanie chwały Bogu. Tutaj mamy się do Niego modlić, poznawać Go, jednoczyć się z Nim i odkryć swoje najważniejsze powołanie, jakim jest powołanie do świętości.
W dalszej części homilii biskup nawiązał do trendu, który już od dekad widoczny jest w Europie Zachodniej, zgodnie z którym kościoły, w tym także katedry, zamyka się i przeznacza do innych celów użytkowych.
– Wydaje się, że kościoły przestają tam być potrzebne. Nie używa się już ich do modlitwy, oddawania czci Bogu, poszukiwaniu Jego woli i jednoczeniu się z Nim. Ale również z przerażeniem możemy pomyśleć, co będzie z naszą świątynią, skoro tych, którzy mogliby tu przychodzić w każdą niedzielę, jest około 15 proc.? – pytał kaznodzieja.
– Na Zachodzie z taką łatwością zamienia się świątynie na inne miejsca. Czy w nich naprawdę mieszka Bóg? Jeśli tak, to czemu tak niewielu tych miejsc potrzebuje? Dlaczego z taką łatwością do tego domu potrafią wejść ludzie i dopuścić się aktu profanacji? – pytał dalej biskup, nawiązując do wydarzeń z października 2020 roku, kiedy to grupa uczestników tzw. „Czarnego marszu” wtargnęła do koszalińskiej katedry, zakłócając spokój modlących się w niej osób.
– Musi to boleć nas, którzy tu przychodzimy w przekonaniu, że to miejsce jest święte, czyli wyłączone z jakichkolwiek świeckich celów. Musi nas boleć to, że sądy nie potrafią w takim zachowaniu dojrzeć ani chuligaństwa, ani zakłócenia spokoju publicznego – mówił biskup.
– Jezus pyta nas dzisiaj, na ile rozumiemy to, kim On jest? Na ile nasze społeczeństwo, które od tysiąca lat jest narodem ochrzczonym, czuje z tego powodu dumę? Na ile z kolei ludzie zapomnieli, kim jest Jezus i na czym polega Jego misja? – usłyszeli zgromadzeni w katedrze.
Koszaliński kościół Mariacki został wybudowany w pierwszej połowie XIV wieku w stylu gotyku pomorskiego. W latach 30. XVI wieku w wyniku reformacji stał się kościołem protestanckim. Jego katolicki charakter został przywrócony po II wojnie światowej, kiedy w Koszalinie zamieszkali Polacy. Katedrą kościół ten stał się wraz z utworzeniem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w roku 1972. Uroczyste poświęcenie miało miejsce 25 października 1983 roku. Obrzędowi przewodniczył wtedy bp Ignacy Jeż, pierwszy ordynariusz diecezji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.