Bp Zadarko: Polska i Europa potrzebują chrześcijaństwa
03 maja 2014 | 13:54 | xwp Ⓒ Ⓟ
W święto Konstytucji Maja biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko przewodniczył Mszy św. w koszalińskiej katedrze. W homilii przypominał, że Polska i Europa potrzebują chrześcijaństwa. Eucharystia rozpoczęła oficjalne miejskie obchody święta narodowego.
W świątyni obecni byli przedstawiciele lokalnych władz z prezydentem Piotrem Jedlińskim i przewodniczącym Rady Miasta Stefanem Turowskim na czele. Byli też parlamentarzyści i przedstawiciele służb mundurowych, organizacji kombatanckich i wyższych uczelni.
W homilii bp Zadarko ubolewał, że do niedawna byliśmy przekonani, że możemy żyć w Europie, która jest bezpieczna, która pozwala wzrastać w dobrobycie i poczuciu wolności. – Tymczasem okazuje się, że niedaleko nas pojawia się bardzo realne niebezpieczeństwo wojny. Nie chodzi teraz o to, żeby straszyć złem, ale mądrość i roztropność polega też na tym, żeby je widzieć i brać pod uwagę realny jego obraz – mówił.
Wykazując wyjątkowy charakter wydarzenia z 3 maja 1791 roku, kiedy to w Polsce uchwalono drugą na świecie i pierwszą w Europie konstytucję, biskup nawiązał do dnia 1 maja 2004 roku, czyli do przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. – Kiedy uchwalano konstytucję, 19 lat po pierwszym rozbiorze, rodziła się w ludziach nadzieja, że będzie lepiej. Kto wie, czy po upływie czasu, także 1 maja 2004 nie stanie się datą, która urośnie do rangi jednej z najważniejszych w historii naszej Ojczyzny – zastanawiał się kaznodzieja.
Jak zauważył, święta i rocznice są okazją do rachunku sumienia. Konstytucja 3 Maja nie zatrzymała rozpadu państwa, dlatego – jak zachęcał bp Zadarko – warto przyjrzeć się, jakie owoce przynosi budowanie Unii Europejskiej, od 10 lat także z udziałem Polski.
– Obok wielkich sukcesów, które są niezaprzeczalne, trzeba też widzieć porażki. Czy Unia Europejska stała się rzeczywiście dobrem wspólnym? Jej założyciele: Adenauer, de Gasperi i Schuman bardzo szybko pojęli, że Unia to nie tylko wspólny biznes z węglem i stalą. Zrozumieli, że trzeba szukać czegoś głębszego, trwalszego. Dlatego nie lękali się głośno mówić, że tym, co nas najbardziej zjednoczy, są wartości chrześcijańskie. Dwóch z nich to dzisiaj kandydaci na ołtarze. Ale nie słyszymy o tym ani z ust tych, którzy rządzą dziś w Parlamencie Europejskim, ani z ust tych, którzy są dzisiaj przywódcami w naszej Ojczyźnie – mówił bp Zadarko.
Nawiązując do ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., kiedy to monarcha zawierzył Polskę opiece Matki Bożej, bp Zadarko zauważył, że jest to przykład dla wszystkich przywódców, którzy nie powinni gardzić tym, co do Europy wniosło chrześcijaństwo.
– Ci, którzy chcieli wspólnej Europy doskonale wiedzieli, że prawo rzymskie, filozofia grecka i religia chrześcijańska, z całą tolerancją i otwartością na wyznawców innych religii i na niewierzących, są najlepszym fundamentem, na którym można budować Unię. Ale jest inaczej. Czy nie jest porzuceniem pierwotnych ideałów Unii, kiedy odchodzi się od poszukiwania prawdy, gdy nie szuka się mądrości, gdy walczy się z religią w jej wymiarze publicznym? Czy nie jest tak, że dzisiaj w miejsce dobra i prawdy wchodzi prowokacja, performance, czy instalacje, które mają być zastępstwem sztuki? Czy nie jest tak, że zamiast "ius", które w starożytności oznaczało sprawiedliwość, jest tylko "lex", czyli rozporządzenia i ustawy, które nie sięgają do źródeł sprawiedliwości, tylko są owocem kompromisu, taktyki, czy nierzadko lobbingu mniejszości? – pytał biskup.
Biskup wezwał wszystkich zebranych w katedrze do nieustannej modlitwy za Europę i Polskę. Przywołując słowa św. Jana Pawła II powiedział: "Jeżeli fundamentem ładu demokratycznego nie jest ład moralny, to demokracja staje się zakamuflowaną formą totalitaryzmu". I zakończył homilię modlitwą za Ojczyzną ks. Piotra Skargi.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przemaszerowali ul. Zwycięstwa pod pomnik Marszałka Piłsudskiego. W programie znalazł się ceremoniał wojskowy, okolicznościowe przemówienia, złożenie wiązanek kwiatów oraz defilada jednostek Garnizonu Koszalin.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.