Bp Zadarko: w Kościele mówimy o czterech czasownikach w odniesieniu do migrantów i uchodźców
24 września 2023 | 00:05 | Biuro Prasowe @JasnaGóraNews/mir | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
Modlitwa o pokój i poszanowanie każdego człowieka połączyła na Jasnej Górze pół tysiąca uchodźców i migrantów. Spotkanie zorganizowała Caritas Polska, która od lat pomaga osobom w kryzysie uchodźczym w naszym kraju i poza jego granicami. Modlitwę poprowadzili: bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek i ks. Wołodymyr Shuba, duszpasterz greckokatolickiej wspólnoty w Częstochowie. Spotkanie odbyło się w przededniu 109. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.
W spotkaniu na Jasnej Górze wzięły udział osoby w kryzysie uchodźczym z całej Polski, którym różnorakiego wsparcia udzielają Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom.
Caritas otworzyła pierwsze Centra w 2018 r. w Warszawie, Szczecinie i Kaliszu. Wspierano w nich m.in. uchodźców z Afganistanu. Wiosną 2022 r., z uwagi na pilną potrzebę wsparcia wojennych wychodźców z Ukrainy, otworzono w Polsce 32 Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Stale pomagają oni także potrzebujących z Afganistanu i Czeczenii, na granicy polsko-białoruskiej oraz w ośrodku dla cudzoziemców w Lininie pod Warszawą. Do Centrów zgłaszają się najczęściej kobiety i dzieci, młodzież oraz seniorzy.
– Dziś chcieliśmy w wymiarze ludzkim, takiego odruchu serca, pokazać naszym podopiecznym, że Jasna Góra to miejsce dla nas Polaków najważniejsze, to też okazja do budowania przestrzeni więzi i solidarności z tymi, którzy pomocy potrzebują – wyjaśniał ks. Tomasz Roda, zastępca dyrektora Caritas Polska.
Milena jest Czeczenką i muzułmanką. Od dziewięciu lat mieszka z mężem i dziećmi w Polsce. – Mąż pracuje, wybraliśmy Polskę, bo dobrze się tu czujemy. Bóg jest jeden dla wszystkich. My razem to rodzina – mówiła Czeczenka. Zapytana o marzenia, podkreśliła, że jej pragnieniem jest by dzieci były dobrymi ludźmi i by nie było wojny, niepokojów.
Pani Ludmiła przyjechała ze Lwowa od razu na początku wojny w Ukrainie. Pomocy udzieliło jej Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas w Kielcach. – Trudno było uwierzyć, że wybuchła wojna. Pierwsze strzały, wybuchy rakiet były straszne. Wyjechaliśmy do Polski. Brak słów, by podziękować Polakom za ich otwartość, serdeczność, tak wielką pomoc – mówiła lwowianka.
Bp Krzysztof Zadarko w rozmowie z @JasnaGóraNews przypomniał nauczanie Kościoła, że idee mądrej gościnności i solidarności są konstytutywne dla wiary chrześcijańskiej. – Chodzi o to, że my w Kościele mówimy o czterech czasownikach w odniesieniu do migrantów i uchodźców, co zaproponował papież Franciszek: przyjąć, ochronić, promować, integrować. Przyjąć – to już zrobiliśmy. Ochrona oznacza troskę, by zabezpieczyć tych ludzi pod względem prawnym, aby nie czuli się zagubieni i nie stali się ofiarami rzeczywistości, której nie znają. Promocja oznacza pomoc w rozwoju, żeby byli twórczy, rozwinęli swoje zdolności i nie byli tylko na tzw. „socjalnym kubku”, lecz uczciwie pracowali. Przez integrację zaś Kościół rozumie uszanowanie naszej kultury, prawa, poczucia bezpieczeństwa – wyjaśniał bp Zadarko.
Biskup wskazał też, że pielgrzymka na Jasną Górę jest po to, żeby tym, którzy się u nas znaleźli pokazać to, co jest najpiękniejsze w Polsce. – Tu nie chodzi o prozelityzm, czyli przeciąganie na katolicyzm chrześcijan innych wyznań czy ludzi wyznających w ogóle inne religie, ale podzielenie się tym, co jest dla Polaków istotne. Z drugiej strony jest też ważne to, byśmy nie dopuścili do zawłaszczenia uchodźców przez polską kulturę. Musimy budować więzi zamiast murów – podkreślał przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.
Zwrócił też uwagę, by pamiętać, że „ewangelizacja zbudowana jest na prawach człowieka i jeśli nie będziemy postępować w tym duchu, to istnieje ryzyko zawłaszczenia tożsamości kulturowej uchodźców i poczucia wyższości względem nich”.
109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest 24 września pod hasłem: „Wolni, aby wybrać: migrować, czy pozostać”. Jest okazją do uwrażliwienia społeczeństwa na potrzeby osób będących w kryzysie migracji przymusowej. Równocześnie daje on możliwość zwrócenia uwagi na godność osób przyjmujących pomoc oraz podkreślenia wartości integracji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.