Drukuj Powrót do artykułu

Bp Zadarko: w Polsce mamy do czynienia z fenomenem Kościoła pielgrzymującego

09 sierpnia 2018 | 16:22 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ

W Polsce mamy do czynienia z fenomenem Kościoła pielgrzymującego – powiedział bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Bierze on udział w 307. Warszawskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Pątnicy przechodzą obecnie przez teren diecezji radomskiej. Dzisiaj modlili się w sanktuarium maryjnym w Studziannie, gdzie 18 sierpnia odbędą się uroczystości związane z 50-leciem koronacji cudownego obrazu MB Świętorodzinnej.

– Regulamin pielgrzymki, czy nawet w pewnym sensie dyscyplina pielgrzymowania sprawiają, że nawet te upały nie przyczyniły się do zmniejszenia ilości osób, biorących udział w tym pątniczym trudzie. Niektóre grupy odnotowały nawet wzrost. Buduje modlitwa, duch pokuty a przede wszystkim moc modlitwy wspólnotowej. Doświadczamy tego codziennego dnia. Modlimy się we wspólnocie Kościoła wędrującego. To fenomen – powiedział bp Zadarko.

Przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek zwrócił uwagę, że trudno wyobrazić sobie sierpień bez pątników przemierzających polskie drogi w kierunku Jasnej Góry. – Obchodzimy stulecie polskiej niepodległości, rocznice bitwy warszawskiej, powstania warszawskiego, te wszystkie wydarzenia są w sercach pielgrzymów – powiedział bp Zadarko.

W Studziannie zatrzymali się także pątnicy z diecezji warszawsko-praskiej. Wiernych odwiedził biskup Romuald Kamiński. – Pielgrzymka to czytelny znak, że ludzie potrzebują ożywienia wiary. Procesy laicyzacyjne następują na całym świecie. Z drugiej strony przychodzi pewne otrzeźwienie. Jesteśmy tego świadkami na pielgrzymce. Ludzie chcą wracać do korzeni, czynić refleksję swojego życia – powiedział bp Kamiński.

Bp Kamiński stwierdził także, że śmiało można mówić o fenomenie polskiego pielgrzymowania. – Co więcej, z tego zjawiska zaczynają korzystać wspólnoty na całym świecie – powiedział ordynariusz warszawsko-praski.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.