Drukuj Powrót do artykułu

Bp Zając: pojednanie ma pierwszeństwo przed uwielbieniem

23.02.2018 , Kraków / luk Ⓒ ℗

Kolejną świątynią stacyjną w archidiecezji krakowskiej był kościół św. Piotra i Pawła w Krakowie. “Pojednanie ma pierwszeństwo przed uwielbieniem. Bez niego właściwie nie jesteśmy w stanie uwielbiać, modlić się i przebywać w obecności Boga” – mówił w piątek wieczorem do pielgrzymujących diecezjan biskup Jan Zając.

Na początku wygłoszonej homilii zastanawiał się on czemu ma służyć nawrócenie, do którego wzywa w Wielkim Poście Chrystus. – Na drodze naszych wielkopostnych nawróceń, gdy przyjmujemy wezwanie: „Nawracajcie się”, wchodzimy w krąg Ewangelii miłosierdzia – wyjaśnił.

Dodał, że perspektywa przebaczenia i pojednania, które obiecuje człowiekowi Bóg, niesie ze sobą również wymagania. – Jeśli brat ma coś przeciw tobie, najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. To wymaganie wydaje się zbyt mocne. Budzą się pewne wątpliwości – kontynuował.

Hierarcha podkreślił jednak, że do szczerego nawrócenia niezbędny jest powrót do Bożych praw. Zaznaczył, że nie chodzi to o powrót czysto formalny w postaci uczestniczenia w sakramentach świętych i liturgii Kościoła.
– Chrześcijaństwo nie może być tylko jakąś przylepioną do nas etykietą. Potrzeba czegoś bardzo głębokiego – musimy dokładnie ocenić nasze postępowanie wobec innych, zanim złożymy ofiarę na stole Pańskim – wskazał biskup.

Odnosząc się do odczytanych słów Ewangelii o tym, że zanim człowiek przyniesie Bogu swój dar musi się pojednać z bliźnim, duchowny podkreślił, że bez przebaczenia człowiek nie jest w stanie przebywać z Bogiem i we wspólnocie.
– To mocna Ewangelia. Pojednanie jest wstępem do każdego uwielbienia czy adoracji. Pojednanie oznacza iść znowu razem. Bo przecież przykazano nam byśmy byli w jedności ze sobą, zanim staniemy przed Bożym obliczem – mówił.

Zachęcił przy tym zebranych, by zapytali siebie czy szczerze wypowiadają słowa Modlitwy Pańskiej o przebaczeniu winowajcom. – Na dalsze nasze pokutne przeżywanie tajemnicy pielgrzymowania po drogach nawrócenia niech nas prowadzi modlitwa: “Przebacz nam Panie i będziemy żyli”. Tak, przebacz nam, ale także naucz nas przebaczać – powiedział na zakończenie bp Zając.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.