Bp Zieliński: w parze idzie ze sobą ustanawianie prawa i jego omijanie
21 lipca 2024 | 20:02 | xwp | Słupsk Ⓒ Ⓟ
Wydaje się, że idą ze sobą w parze licznie ustanawiane przepisy prawne i szukanie sposobów ich omijania. Nawet w samym wymiarze sprawiedliwości słyszymy o tym, jak jest on dokładnie równo podzielony – powiedział bp Zbigniew Zieliński w Słupsku podczas Mszy św. z okazji Święta Policji. Na uroczystej Eucharystii w kościele pw. św. Jana Kantego obecni byli przedstawiciele słupskiego środowiska policji, w tym miejscowej szkoły tej formacji.
Święto Policji obchodzone jest 24 lipca w rocznicę jej utworzenia po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W poprzedzającą ten dzień niedzielę funkcjonariusze i ich rodziny spotkali się w kościele św. Jana Kantego w Słupsku na wspólnej modlitwie.
– Żyjemy w czasach, o których z dumą mówimy, że są demokratyczne. Oburzamy się, kiedy gdzieś demokracji czy praworządności brakuje, ale z drugiej strony doświadczamy dramatycznego rozdarcia, w którym jak nigdy dotąd zaprzecza się tym szczytnym ideałom i pragnieniom. Wydaje się, że idą ze sobą w parze licznie ustanawiane przepisy prawne i szukanie sposobów ich omijania. Nawet w samym wymiarze sprawiedliwości słyszymy o tym, jak jest on dokładnie równo podzielony. Żyjemy w świecie, który jest dumny z wolności, ale w którym jak nigdy dotąd pękają w szwach różnego rodzaju instytucje pomocowe, które świadczą terapię ludziom uzależnionym – mówił biskup w kazaniu, kreśląc kontekst społeczny pracy współczesnego policjanta.
– W takim klimacie przychodzi wam realizować niezmiennie tę samą służbę – stać na straży prawa i bezpieczeństwa – przypomniał biskup.
Biskup zachęcał funkcjonariuszy, aby sami reprezentowali sobą wysoki poziom moralny, ludzki i zawodowy. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że – jak mówimy też w odniesieniu choćby do duchowieństwa – jesteśmy z ludu wzięci i dla ludu ustanowieni. Pochodzimy ze społeczeństwa z jego wszystkimi zaletami i cnotami, ale także przywarami i problemami. Są one takie same w wypadku każdego z nas. To jeszcze bardziej podkreśla konieczność pracy nad sobą, aby świadomość zadania, które otrzymujemy, mobilizowała nas do osobistego rozwoju – mówił bp Zbigniew Zieliński.
Następnie dodał: „Nawet najlepiej sformułowane prawo niewiele znaczy, gdy ten, który je realizuje, pozbawiony jest osobistej kultury, czy moralnych wartości”.
Biskup przypomniał też policjantom o tym, że dla stojących na straży ładu społecznego nieocenioną pomocą jest odwołanie się do najwyższych wartości: – Dlatego wielkie znaczenie w pełnieniu takiej służby ma odwołanie się do praw naturalnych i Bożych, czyli do tych wartości, które dają poczucie zakorzenienia i stabilności tym, którzy tę stabilność prawną i obyczajową mają zapewnić.
Bp Zieliński zwrócił się także do członków rodzin funkcjonariuszy policji. – Są takie zadania, których realizację trudno sobie wyobrazić bez życzliwego wsparcia domu, czyli współmałżonków, dzieci, rodziców. Służba waszych bliskich w policji, narażających swoje zdrowie i życie, wiąże się z waszym ogromnym wyrzeczeniem. Wiemy jednak, że dobrze wypełniana służba w większości wypadków ma swoje podwaliny właśnie we wsparciu bliskich – powiedział biskup, dziękując członkom rodzin policyjnych za ich obecność i wsparcie.
Mszę św. koncelebrował z biskupem ks. Wojciech Filimon, kapelan słupskich policjantów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.