Bracia z Taizé na Pasterce i uroczystości Narodzenia Pańskiego we Lwowie
26 grudnia 2022 | 17:51 | ks. Grzegorz Draus (KAI Lwów) | Lwów Ⓒ Ⓟ
Na Pasterce i w uroczystości Narodzenia Pańskiego w parafii pw. św. Jana Pawła II we Lwowie wzięli udział bracia z ekumenicznej Wspólnoty z Taizé, z jej przełożonym bratem Aloisem.
Wieczorem 24 grudnia prawie dwieście osób zgromadziło się na Wigilii w parafii św. Jana Pawła II. Wydarzenie, znane we Lwowie pod nazwą „Rzymskie Boże Narodzenie” jest wydarzeniem o charakterze „teatralnego misterium” angażującym uczestników, ukazującym znaczenie symboliki uroczystości Narodzenia Pańskiego. Dla wielu staje się inspiracją dla wzbogacenia duchownego przeżywania Wigilii w domach. Teatr „Emmanuel” im. Karola Wojtyły wystawił jasełka, z Putinem w roli Heroda.
O północy odprawiono Pasterkę w wypełnionej prawie trzystu wiernymi kościele. Wzięli w niej udział przełożony Wspólnoty z Taizé brat Alojz oraz brat Benoit. Po wniesieniu figurki Dzieciątka Jezus rodziny przyniosły do szopki w ostatnim roku w parafii narodzone dzieci. Proboszcz parafii ks. Grzegorz Draus wraz z koncelebransami i braćmi z Taizé brali je na ręce i pokazywali wszystkim zgromadzonym. Brat Alojz porównał historię Świętej Rodziny do uciekających i szukających schronienia uchodźców wojennych, których stu zamieszkuje w parafialnym domu.
Uroczysta Pasterka odprawiona została o północy pomimo ograniczeń stanu wojennego, godziny policyjnej zabraniającej przebywania poza domem o tej porze. Parafia św. Jana Pawła II ze względu na pomoc udzielaną ofiarom wojny, otrzymała od wojskowej administracji Lwowa zezwolenie na przeprowadzenie uroczystości i przepustki dla wszystkich uczestników Pasterki. Przedstawiciele wojskowej administracji wzięli też udział w Wigilii i Mszy św.
Była to prawdopodobnie jedyna na Ukrainie Pasterka celebrowana o północy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.