Bramy Miłosierdzia w diecezji legnickiej zamknięte
15 listopada 2016 | 13:08 | ks. ww Ⓒ Ⓟ
„Zamknięcie Bramy Miłosierdzia oraz zakończenie Roku Miłosierdzia nie oznacza, że Boże Miłosierdzie się skończyło. Ono jest i będzie do samego końca" – podkreślił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski podczas obrzędu zakończenia Roku Miłosierdzia. Uroczystość miała miejsce w katedrze legnickiej w niedzielę 13 listopada.
Uczestniczył w niej również bp Marek Medyk oraz wielu kapłanów, w tym spowiednicy katedralni, którzy w trakcie trwania Roku Miłosierdzia każdego dnia pełnili posługę w konfesjonałach. Na wspólną modlitwę przyszły także siostry zakonne oraz wierni z Legnicy.
Jubileuszowy Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia ogłosił w całym Kościele papież Franciszek 8 grudnia ub. roku. Rok Miłosierdzia miał przypominać całemu światu istotę orędzia Chrystusa: Bóg przebacza każde zło, jeśli tylko go o to poprosimy. Jubileusz ten podkreśla, że Bóg jest nieskończonym dobrem, a Jezus ofiarował swoje życie za ludzkość.
Bp Zbigniew Kiernikowski podkreślił, że „jako grzesznicy zawsze potrzebujemy Bożego miłosierdzia i chcemy dać się prowadzić zamysłowi Bożemu. Uznajemy nasz grzech i wyrażamy naszą wolę przylgnięcia do Jezusa Chrystusa”.
Hasłem Roku Miłosierdzia były słowa: „Miłosierni jak Ojciec”. Otwierając rok wcześniej legnicką Bramę Miłosierdzia, bp Kiernikowski apelował, aby pozwolić, by „otworzyły się bramy naszych serc”. – Niech wejdzie do nich Chrystus Król i niech działa w nas i przez nas – mówił. Rok później te słowa są nadal aktualne, stanowią bowiem istotę życia chrześcijańskiego.
W sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie obrzędowi zamknięcia Bramy Miłosierdzia przewodniczył kustosz sanktuarium ks. Marian Kopko. Wierni, którzy nawiedzili krzeszowski kościół jubileuszowy i przeszli przez Drzwi Święte, mogli uzyskać odpusty. „Mimo, że ten szczególny okres się kończy, katolik nadal powinien pamiętać o tym niewyczerpalnym źródle darów, jakim jest Miłosierdzie Boże. Człowieka wierzącego nadal obowiązuje wezwanie Chrystusa ‘Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny’”– mówił ks. Marian Kopko.
Przypomniał też słowa papieża Franciszka, który pisał o uczynkach miłosierdzia: „są one sposobem na obudzenie naszego sumienia, często sennego w obliczu dramatu ubóstwa, a także umożliwiają nam coraz głębsze wejście w serce Ewangelii, gdzie ubodzy są uprzywilejowani dla Bożego miłosierdzia”.
Kustosz podkreślił także, że miłosierdzie oznacza także przebaczenie, które każdy wierzący powinien ofiarować proszącemu go o nie bliźniemu, nieskończoną ilość razy. Nawiązał także do słów zapisanych w „Dzienniczku” św. siostry Faustyny: „Kto nie przejdzie przez Bramę Mojego Miłosierdzia, będzie musiał przejść przez Bramę Mojej Sprawiedliwości”.
W bazylice maryjnej w Bolesławcu uroczystości dziękczynnej za Rok Jubileuszowy przewodniczył bp Marek Mendyk. Wprowadzając wiernych do Mszy św. ks. Andrzej Jarosiewicz powiedział: „niech nasze serca nadal oświeca mądrość Ewangelii po to, byśmy potrafili stawać się świadkami tego, co uczynił nam Bóg w tym świętym czasie nawiedzenia. Po zamknięciu Bramy Miłosierdzia rozpoczynamy czas świadków Bożego miłosierdzia pośród naszej codzienności”.
W homilii bp Mendyk mówił m.in. „ten czas dany nam przez Boga, nie tylko odnowił w nas prawdę o Bożym miłosierdziu, ale także stał się dla nas wszystkich okazją, by stawać się świadkami Bożego miłosierdzia”.
Przypominając postać św. Jadwigi Śląskiej, której relikwie wprowadzono w tym dniu do bazyliki powiedział: „Ona pomagała pomnażać kręgi dobroci między ludźmi. Mimo, że dźwigała wiele krzyży, że niejeden raz cierpiała, nigdy nikomu nie dała poznać, że cierpi, ale zawsze była człowiekiem, który pomnażał dobro w ludzkich sercach. Dlatego możemy spokojnie nazywać ją apostołką Bożego miłosierdzia. Dlatego właśnie wprowadzamy dziś jej relikwie do waszej bazyliki, by nieustannie pomagała wam o tym pięknym powołaniu pamiętać”.
Bramy Miłosierdzia zostały zamknięte we wszystkich diecezjalnych świątyniach jubileuszowych: bazylice Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie; bazylice Podwyższenia Krzyża Świętego i Świętej Jadwigi w Legnickiem Polu; bazylice św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze; bazylice Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Bolesławcu; kościele św. Bonifacego w Zgorzelcu; kościele Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach; kościele św. Jana Bosko w Lubinie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.