Drukuj Powrót do artykułu

Brat Albert – biografia

12.10.2017 , Reklama, ms / wer Ⓒ ℗

Sample Fot. materiały prasowe

„Brat Albert patrzy wprost w obiektyw. Nie uśmiecha się, nie pozuje. Zniszczony habit przewiązany ma w pasie sznurem. Prawą rękę opiera na lasce, w lewej trzyma papierosa. Nie jest ckliwym staruszkiem. Miłość, jaką otaczał ubogich i wszystkich dookoła była męska i radykalna. Wymagająca i wybaczająca. Po prostu ojcowska.”

(fragment książki)

Święty człowiek z krwi i kości

Brat Albert jakiego znamy z obrazów i świętobliwych opowieści jest czuły, miłosierny, troskliwy i tak bardzo nieprawdziwy. Nastoletni Chmielowski wcale nie był młodzieńcem pełnym cnót. Wręcz przeciwnie. Napadał na pocztę i z kosą postawioną na sztorc atakował moskali walcząc o życie i wolność. W czasie walk powstańczych został ciężko ranny w nogę, którą ostatecznie bez znieczulenia mu amputowano. Uciekając przed represjami zamieszkał w Paryżu, gdzie wiódł życie wyższych sfer, ciesząc się przyjaźnią znanych artystów. Po ogłoszeniu amnestii dla powstańców wrócił do Polski. Był utalentowanym malarzem, który dopiero z czasem zaangażował się w pomoc najbiedniejszym. Wtedy też nie miał łatwo. Wciąż musiał mierzyć się z odtrąceniem przez dotychczasowych przyjaciół, nierozumiejących jego oddania się ludziom aż puchnącym z głodu i niechęcią zakonników, którzy traktowali jego pomoc ubogim jako nic nie wnoszącą fanaberię artysty.

Natalia Budzyńska przedstawia nam człowieka z krwi i kości. Uczłowiecza świętego i pokazuje go takim, jakim był naprawdę – surowym, bezpośrednim, twardym, ale jednak kochającym do granic możliwości.

Kup książkę Wydawnictwa ZNAK

Wersja do druku

Przeczytaj także

12 października 2017 11:27

PKO BP ufundował stypendia z okazji 100-lecia KUL

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.