Brat Roger o potrzebie przebaczania
30 grudnia 2001 | 17:12 | ks. jl //ad Ⓒ Ⓟ
„Przebaczenie jest początkiem odnowy naszego życia” – powiedział brat Roger w rozważaniu podczas niedzielnej Mszy św. w Bazylice św. Stefana w Budapeszcie.
Założyciel wspólnoty w Taizé dzisiejszą homilię poświęcił głównie znaczeniu przebaczania i pokoju w życiu chrześcijanina. – Chociaż Brat Roger nie nawiązuje bezpośrednio do wydarzeń z 11 września, to jednak przypomnienie, że przebaczenie jest podstawą pokoju, jest wyraźnym nawiązaniem do spowodowanej nimi sytuacji na świecie – uważa brat Marek, jedyny Polak we wspólnocie braci z Taizé.
Bazylikę św. Stefana wypełnili dziś po brzegi nie tylko uczestnicy 24. Europejskiego Spotkania Młodych zorganizowanego przez wspólnotę Taizé, ale również mieszkańcy Budapesztu. Liturgię bezpośrednio transmitowała węgierska telewizja publiczna oraz francuski program „Jour du Seigneur”.
Mszy św. przewodniczył ks. Attila Thorday, wykładowca teologii dogmatycznej na budapeszteńskim uniwersytecie. Od 15 lat jest zaprzyjaźniony ze wspólnotą Taizé. Przed wstąpieniem do seminarium spędził w niej 6 miesięcy jako „stały pracownik”. Liturgia przebiegała nietypowo. Przerywały ją długie chwile ciszy i medytacji.
Bazylika św. Stefana jest największą świątynią Budapesztu. Katedra diecezji, do której należy stolica Węgier znajduje się w Estergomie (Ostrzyhomiu). W budapeszteńskiej bazylice znajduje się największa relikwia węgierskich chrześcijan – prawe ramię św. Stefana. Świątynia została zbudowana w połowie XIX w.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.