Brazylijski Kościół przygotował program integracji uchodźców
19 października 2018 | 13:45 | (KAI/vaticannews) / mip | Brasilia Ⓒ Ⓟ
Kościół katolicki w Brazylii przygotował narodowy plan integracji uchodźców z Wenezueli, którzy schronili się w tym kraju. Zostanie on najpierw wprowadzony w nadgranicznym stanie Roraima, a następnie obejmie całą Brazylię. Kraj ten przyjął już tysiące Wenezuelczyków, którzy w związku z potężnym kryzysem humanitarnym w swej ojczyźnie masowo ją opuszczają.
W program zaangażowało się kilka instytucji kościelnych, np. Caritas Brazylii, Caritas diecezji Roraima, Instytut Migracji i Praw Człowieka, Posługa Duszpasterska Migrantom, przy aktywnym wsparciu Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii (CNBB). Głównym celem planu jest uwrażliwianie miejscowych wiernych, aby otwierali się na przyjmowanie imigrantów i uchodźców oraz spieszyli im z różnorodną pomocą. „W duchu solidarności i wspólnego zaangażowania możliwe jest wprowadzenie planu integracyjnego w życie tak, by dotknął serc ludzi w przyjmowaniu imigrantów na terenie całej Brazylii” – podkreślił biskup diecezji Roraima, Mario Antônio da Silva.
Instytucje, uczestniczące w projekcie „Drogi solidarności Brazylii i Wenezueli”, chcą, by objął on blisko 90 diecezji na terenie całej Brazylii. Stąd wspólnoty kościelne – przez zaangażowanie liderów – będą uwrażliwiane na potrzebę wychodzenia naprzeciw imigrantom, aby ich przyjmować, wspierać, ochraniać i integrować z miejscową społecznością.
Ponadto zorganizowana zostanie misja, która uda się do Wenezueli, by poznać tamtejszą rzeczywistość w celu utworzenia w nadgranicznym mieście Santa Elena de Uairén centrum pomocy imigrantom. Strona brazylijska przygotuje foldery informujące o dokumentach wymaganych przy ubieganiu się o wizę wjazdową lub o status uchodźcy, a także poda odległości między poszczególnymi miastami tego kraju.
Episkopat przeznaczył 40 proc. z Krajowego Funduszu Solidarności, pochodzącego ze środków zebranych w czasie tegorocznej Kampanii Braterstwa na realizację tego projektu. Program ten jest owocem wizyty specjalnej komisji episkopatu brazylijskiego ds. zwalczania handlu ludźmi w marcu br. w diecezji Roraima. Wenezuelczycy otrzymują pomoc, mimo że Brazylia sama boryka się ze swoimi problemami związanymi z wielorakim kryzysem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.