Drukuj Powrót do artykułu

Brenna: XXI Zimowe Igrzyska Abstynentów

20 lutego 2019 | 13:45 | rk | Brenna Ⓒ Ⓟ

W Brennej na Śląsku Cieszyńskim odbędą się w niedzielę, 24 lutego XXI Zimowe Igrzyska Abstynentów. Całe rodziny trzeźwiejących alkoholików i sympatycy ruchu trzeźwościowego spróbują swych sił w zimowych konkurencjach na stoku narciarskim „Pod Starym Groniem”. Zawody od dwóch dekad skutecznie ewangelizują poprzez świadectwo życia w trzeźwości.

Igrzyska rozpoczną się od Mszy św. w kościele św. Jana Chrzciciela w Brennej Centrum. W samych konkurencjach sportowych udział zamierza wziąć kilkadziesiąt osób. Dorośli uczestnicy przed startem zadeklarują czasowe lub stałe powstrzymanie się od spożywania alkoholu. Odbędą się konkurencje sportów zimowych w różnych kategoriach wiekowych – slalom gigant, zjazd na „byle czym”, cross na „jabłuszkach”. Przeprowadzone zostaną konkursy rzeźby śniegowej oraz rzutu śnieżką do celu.

Inicjatorem Igrzysk Abstynentów było Katolickie Towarzystwo Kulturalne z Bielska-Białej. Powstało ono w 1992 roku i jest związane z bielską Wspólnotą Przymierza „Miasto na Górze”. Powstaniu Towarzystwa patronował m.in. nieżyjący już dominikanin o. Joachim Badeni OP. Organizacja propagując chrześcijańskie zasady współżycia międzyludzkiego i umacnianie więzi rodzinnych, promuje trzeźwy styl życia i troszczy się o aktywne formy wypoczynku.

W czasie wizyty Jana Pawła II w 1995 roku w diecezji bielsko-żywieckiej Towarzystwo wręczyło papieżowi w darze 520 podpisanych deklaracji abstynencji na całe życie. KTK propaguje wesela bezalkoholowe, a w szpitalu odwykowym w Bulowicach członkowie Towarzystwa prowadzą regularną, cotygodniową działalność ewangelizacyjną. W Bielsku-Białej prowadzą klub „Arka”, który jest miejscem spotkań grup byłych alkoholików.

Sam pomysł igrzysk dla abstynentów narodził się w podżywieckiej Kamesznicy, gdzie proboszczem był znany propagator trzeźwego stylu życia ks. Władysław Zązel.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.