Brwilno: 60-lecie Domu Pomocy Społecznej
23 grudnia 2023 | 18:50 | eg, | Brwilno Ⓒ Ⓟ
– Potrzebujemy takich miejsc, to są miejsca nadziei. Do miejsc nadziei przychodzi się słuchać – powiedział bp Szymon Stułkowski w Domu Pomocy Społecznej im. bł. Abp. Antoniego J. Nowowiejskiego w Brwilnie koło Płocka. W kaplicy domu przewodniczył Mszy św. z okazji 60-lecia placówki.
– Potrzebujemy takich miejsc, to są miejsca nadziei. Do miejsc nadziei przychodzi się słuchać. Proszę was, byście mieli wyczulone uszy, chodzi o słuchanie sercem. Uczcie się tego od Maryi. Niech Bóg pomaga w codziennym trudzie wsłuchiwania się w Boga, który jest obecny w mieszkańcach. Wsłuchujcie się w człowieka, który cierpi i potrzebuje pomocy – zwrócił się do uczestników Mszy św. biskup płocki.
W programie spotkania jubileuszowo-świątecznego znalazły się także Jasełka Bożonarodzeniowe, zaprezentowane przez mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Brwilnie.
Dom Pomocy Społecznej im. bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego, popularnie nazywany „Antoniówką”, to miejsce pobytu 140 niepełnosprawnych, dorosłych osób. Dom jest jednostką organizacyjną powiatu płockiego. Pracuje w niej około 80 osób.
Sam budynek, to oryginalna, drewniana, piętrowa budowla, położona na skarpie wiślanej, w parku, w sąsiedztwie dużego kompleksu leśnego – Rezerwatu Brwilno. Fundatorem powstałego w latach 1926-1928 obiektu był bł. abp Antoni J. Nowowiejski, biskup płocki w latach 1908-1941, który został zamęczony przez Niemców w obozie w Działdowie.
Budowla jest jednym z najpiękniejszych architektonicznie obiektów ziemi płockiej, nazywa się ją „Antoniówką”. Budynek przeznaczony został na ośrodek wypoczynkowy duchowieństwa i kleryków płockiego seminarium duchownego. Lubił w nim wypoczywać zarówno arcybiskup, jak i jego biskup pomocniczy bł. bp Leon Wetmański (również zginał w Działdowie). Obaj troszczyli się nie tylko o wychowanie duchowe i intelektualne, ale też o zdrowie fizyczne przyszłych kapłanów płockiego Mazowsza.
W czasie wojny budynek przejęli Niemcy, urządzając w nim specjalny ośrodek, prowadząc tam szkolenia w zakresie walki z partyzantami. Budowla przeszła wtedy szereg modernizacji (wybudowano kominy, piece, kanalizację). Po wojnie w zabytkowym budynku umiejscowiono Dom Pomocy Społecznej, który do tej pory korzysta z części jego pomieszczeń (w 2001 r. DPS przeniesiono do nowo wybudowanego obiektu). Dyrektorem DPS jest Joanna Maria Siemiątkowska, a jej zastępcą Adam Pawłowski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.