Drukuj Powrót do artykułu

Brytyjski episkopat zaniepokojony zamętem wnoszonym przez gender 

25 kwietnia 2018 | 06:26 | vaticannews.va / mip | Londyn Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Mazur / catholichchurch.org.uk

Biskupi Anglii i Walii są głęboko zaniepokojeni zamętem, jaki powoduje dziś ideologia gender. Piszą o tym w specjalnym oświadczeniu wydanym na zakończenie wiosennej sesji plenarnej konferencji episkopatu.

Na wstępie deklarują, że dla wszystkich jest miejsce w Kościele katolickim. Przyjmują też do wiadomości, że niektórzy nie akceptują swej biologicznej płci. W dalszej części dokumentu wyjaśniają jednak, że jest to konflikt między tożsamością otrzymaną od Boga a tożsamością, którą sami chcemy sobie nadać.

Brytyjscy biskupi zachęcają do przyjęcia własnego ciała jako daru Boga. To bowiem w ciele dokonuje się nasza ziemską wędrówka ze wszystkimi tego niejasnościami, cierpieniem i radością.

Obszernie cytując papieża Franciszka, ostrzegają przed błędami ideologii gender, która „zaprzecza różnicy i naturalnej komplementarności mężczyzny i kobiety. Ukazuje ona społeczeństwo bez różnic płciowych i banalizuje podstawy antropologiczne rodziny. Ideologia ta wprowadza projekty edukacyjne i wytyczne legislacyjne promujące tożsamość osobistą i związki emocjonalne w całkowitym oderwaniu od różnic biologicznych między mężczyzną a kobietą. Tożsamość człowieka jest zdana na indywidualistyczny wybór, który może się również z czasem zmieniać” (“Amoris laetitia”, 56).

Za Ojcem Świętym brytyjscy biskupi podkreślają, że „płeć biologiczną (sex) oraz rolę społeczno-kulturową płci (gender) można odróżniać, ale nie rozdzielać”.

Wersja do druku

Przeczytaj także

24 kwietnia 2018 06:13

Konstytucja apostolska o Kurii Rzymskiej „niemal gotowa”

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.