Drukuj Powrót do artykułu

Brzesko: Prawie 90 statuetek Misericors dla ludzi Caritas

07 kwietnia 2018 | 13:04 | eb | Brzesko Ⓒ Ⓟ

Prawie 90 statuetek Misericors – „Miłosierny Sercem” wręczył biskup tarnowski Andrzej Jeż wolontariuszom Parafialnych Oddziałów Caritas, darczyńcom i pracowniom tej organizacji. Uroczystość odbyła się podczas diecezjalnych obchodów święta Caritas w parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku.

Nagrodzeni pomagają bezinteresownie starszym, chorym, samotnym, rodzinom wielodzietnym. – Pomagając innym stajemy się lepsi. Robimy to z potrzeby serca. Warto pomagać – powtarzają jednym głosem nagrodzeni. Ich zaangażowanie docenia ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej. „ Najważniejszą grupą, która została wyróżniona są wolontariusze, którzy w całkowicie bezinteresowny sposób poświęcają swój wolny czas, a często również i swoje środki – czy to pieniężne czy materialne – by pomagać ludziom najuboższym, cierpiącym, samotnym. To tylko przedstawiciele rzeszy ludzi Caritas – podkreśla.

W diecezji tarnowskiej trzy tysiące osób jest zaangażowanych w działalność Parafialnych Oddziałów Caritas. Dodatkowo w Szkolnych Kołach Caritas działa ponad trzy tysiące dzieci i młodzieży. Ks. Krzysztof Majerczak, wicedyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej mówi, że przez cały rok, a nie tylko od święta, te osoby pomagają potrzebującym. – Obok pomocy żywnościowej ważna jest obecność w domach starszych i samotnych – dodaje ks. Majerczak.

-To dzisiaj jest bardzo potrzebne i na spotkaniach z wolontariuszami dowiaduję się, że to robią. Widzą taką potrzebę ludzi chorych, samotnych, którym nie tyle potrzeba jakiś rzeczy materialnych, ale obecności drugiego człowieka– podkreśla.

O pokonywaniu ubóstwa duchowego mówił także w homilii biskup tarnowski Andrzej Jeż. „Starzejące się społeczeństwo, wzrastająca liczba osób samotnych, przeżywających depresje i załamania psychiczne, w naglący sposób potrzebują obecności i wsparcia innych w swoim trudnym położeniu. Odwiedzanie osób starszych, chorych, samotnych, pomaganie im w załatwianiu różnych spraw, w robieniu zakupów i pracach domowych, jest obecnie i coraz bardziej będzie niezwykle cennym i oczekiwanym przejawem postawy miłosierdzia” – dodał biskup.

Niedziela Bożego Miłosierdzia będzie patronalnym świętem Caritas.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.