Brzezinka: Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości na terenie byłego obozu
06 marca 2010 | 12:22 | rk / kw Ⓒ Ⓟ
Kilkuset uczestników Drogi Krzyżowej przeszło 6 marca wśród ruin krematoriów i obozowych baraków na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz II – Birkenau, modląc się o trzeźwość narodu.
Pielgrzymi przyjechali do Oświęcimia z różnych zakątków diecezji bielsko-żywieckiej, Krakowa, Wadowic, Limanowej, Nowego Targu, a nawet Łodzi.
Krystyna Dąbrowska z oświęcimskiego Bractwa Trzeźwości, przypomina, że inicjatywa, która rozpoczęła się ćwierć wieku temu cały czas przynosi dobre owoce. „Wystarczy rozejrzeć się wokół: są grupy AA, duszpasterstwa trzeźwości. Tego 25 lat temu nie było. Ludzie trzeźwieją, przyznają się oficjalnie, że są alkoholikami. To są ewidentne owoce. Warto było” – mówi oświęcimska działaczka.
Wielu walczących z chorobą alkoholową – uczestników Drogi Krzyżowej – podkreślało, że modlitwa jest dla nich dużą pomocą.
„Dla mnie Droga Krzyżowa to jest droga całego mojego życia, szczególnie tego czasu, kiedy piłem. Przyjeżdżam tu, by modlić się za tych, którzy zaczynają trzeźwieć. Chce im powiedzieć, że każdy może z tego wyjść. Czasami jednak trzeba paść na kolana” – zwierza się w rozmowie z KAI Franciszek z Bielska Białej.
Liturgii przewodniczył ks. Władysław Zązel, diecezjalny duszpasterz trzeźwości i kapelan klubów abstynenckich. Specjalne rozważania prowadził w tym roku Mirek, anonimowy alkoholik z Łodzi. „Dla mnie Jezu nie istniałeś. Istniał alkohol i chęć napicia się. Liczył się tylko on. Teraz wiem, że to ja i moi koledzy pomyliliśmy wartości. Dałem przyzwolenie na wyrok na Ciebie. Przebacz i ulituj się Panie” – modlił się.
Uczestnicy przemierzyli ponad dwukilometrową trasę, podczas której rozważano stacje Męki Pańskiej, przypominając o historii męczeństwa więźniów obozu hitlerowskiego. Modlitwę dopełniały świadectwa uczestników – m.in. anonimowych alkoholików i przedstawicieli grup Al-Anon. Opowiadali o upadkach i zwycięstwach duchowych w ich życiu.
Droga Krzyżowa rozpoczęła się przy Bramie Śmierci na terenie dawnego KL Birkenau, miejsca, przez które niegdyś wjeżdżały wagony z więźniami przeznaczonymi do masowej egzekucji.
Nabożeństwo zorganizowało Bractwo Trzeźwości, funkcjonujące przy oświęcimskiej parafii pw. św. Maksymiliana, jako wspólnota formacyjna. Działa poprzez modlitwę, świadectwo oraz przez propagowanie trzeźwego stylu życia. W cotygodniowych spotkaniach biorą w nich udział osoby uzależnione, trzeźwiejący alkoholicy, abstynenci.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.