Drukuj Powrót do artykułu

Brzezinka: Droga Krzyżowa wśród obozowych baraków i ruin krematoriów

08 listopada 2015 | 17:16 | rk Ⓒ Ⓟ

Kilka tysięcy osób przeszło dziś w tradycyjnej Drodze Krzyżowej na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz II-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince. Rozważania podczas niedzielnego nabożeństwa pasyjnego nawiązywały do słów wygłoszonych przez papieża Benedykta XVI podczas jego wizyty na terenie byłego obozu w 2016 roku. W ten sposób zainaugurowano diecezjalne obchody wydarzenia, jakim była papieska wizyta na ziemi oświęcimskiej i wygłoszone tu wtedy orędzie pokoju.

Mieszkańcy Oświęcimia i okolicznych wsi, pielgrzymi z różnych zakątków Śląska i Małopolski, księża, zakonnicy oraz zakonnice przeszli ścieżkami obozowymi, modląc się za ofiary obozów i gułagów. Duży drewniany krzyż nieśli na zmianę samorządowcy, górnicy, strażacy oraz przedstawiciele różnych wspólnot parafialnych. Między stacjami zlokalizowanymi w różnych miejscach byłego obozu, odmawiano różaniec.

Procesję pasyjną poprowadził ks. Józef Niedźwiedzki, dziekan dekanatu oświęcimskiego. Rozważania przy symbolicznych stacjach Męki Pańskiej przygotował oświęcimski Klub Inteligencji Katolickiej. Zawierały one cytaty z pism oraz przemówień kard. Josepha Ratzingera i papieża Benedykta XVI, w szczególności z jego wystąpienia z 28 maja 2006 roku, gdy papież nawiedził były obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.

„Nie mogłem nie przybyć tu jako papież” – powiedział wówczas Benedykt XVI w przemówieniu, nawiązując do słów swego poprzednika Jan Pawła II z 1979 roku. Także i te słowa przypomniano podczas niedzielnej Drogi Krzyżowej.

Przy Stacji III, usytuowanej przy dawnej dyżurce niemieckich esesmanów, gdzie niegdyś dokonywano selekcji wśród ludzi, kierując starców, osoby kalekie, kobiety ciężarne i dzieci bezpośrednio do komór gazowych, przypomniano słowa Benedykta XVI sprzed prawie 10 lat o tym, że „powinniśmy wytrwale, pokornie, ale i natarczywie wołać do Boga, aby obudzić ukrytą w nas obecność Boga – by Jego moc, którą złożył w naszych sercach, nie została stłumiona i zagrzebana w nas przez muł egoizmu, strachu przed ludźmi, obojętności i oportunizmu”.

Wierni zatrzymywali się przy kolejnych symbolicznych stacjach Drogi Krzyżowej rozrzuconych na obszarze byłego obozu zagłady: m.in. przy Bramie Śmierci, rampie obozowej, pośród baraków, ruin krematoriów II i III, budynku Sauny, gdzie odbywało się przyjmowanie więźniów do obozu, pozostałości krematoriów IV i V, stosach spaleniskowych czy szpitalu obozowym obozu Cyganów.

Ks. Józef Święcicki, proboszcz parafii w Brzezince, wyjaśnił, że niedzielne nabożeństwo pasyjne, rozpoczęło obchody 10. rocznicy pobytu Benedykta XVI na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. „Wyprzedzamy niejako ten jubileusz, bo przyszły rok będzie obfitował także w inne wydarzenia, w tym przede wszystkim zaznaczy się wizytą papieża Franciszka w Polsce” – dodał.

Na koniec Drogi Krzyżowej błogosławieństwa udzielił ks. infułat Władysław Fidelus z konkatedry żywieckiej. W kościele w Brzezince sprawowana była natomiast Msza św.

Drogi Krzyżowe na terenie byłego obozu rozpoczęły się jeszcze przed wyborem Karola Wojtyły na papieża i zainicjowały je kluby KIK z Oświęcimia i Krakowa. Najwięcej osób było tu w 2006 roku, niedługo po wizycie Benedykta XVI na terenie obozu. Droga Krzyżowa na terenie KL Birkenau odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę po liturgicznym wspomnieniu Wszystkich Wiernych Zmarłych.

Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu – Konzentrationslager Auschwitz – założony został w czerwcu 1940 r. W początkowym okresie istnienia umieszczano w nim głównie Polaków. We wrześniu 1941 roku w podziemiach bloku 11 przeprowadzono pierwszą próbę zabijania ludzi gazem (cyklon B). W tym tzw. obozie macierzystym (Stammlager) uruchomiono pierwszą komorę gazową.

Jesienią 1941 na rozkaz szefa policji niemieckiej Heinricha Himmlera rozpoczęto budowę obozu Auschwitz II na terenie polskiej wsi Brzezinka (Birkenau), oddalonej od obozu macierzystego o ok. 3 km. Całkowicie jego budowy nigdy nie ukończono. W chwili wyzwolenia powierzchnia obozu w Brzezince wynosiła około 175 ha i znajdowało się w nim przeszło 250 baraków.

Od 1942 r. obóz ten stał się miejscem deportacji i eksterminacji ludzi ze wszystkich krajów okupowanych przez hitlerowców, głównie ludności żydowskiej. Na terenie obozu w Brzezince zlokalizowane były 4 największe urządzenia zagłady tzn. krematoria z komorami gazowymi. Przeprowadzano tu zabijanie ludzi gazem (cyklon B) w dwóch specjalnie do tego celu przebudowanych budynkach.

W byłym obozie koncentracyjnym Niemcy więzili ponad 1,3 mln osób. Życie straciło tu ponad 1,1 mln, głównie Żydów.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Brzezinka: Droga Krzyżowa wśród obozowych baraków i ruin krematoriów

04 listopada 2012 | 20:04 | rk Ⓒ Ⓟ

Kilka tysięcy osób przeszło 4 listopada w tradycyjnej Drodze Krzyżowej na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz II-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince. Rozważania podczas niedzielnego nabożeństwa pasyjnego poświęcone były życiu i śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża. W ten sposób zamknięto obchodzony uroczyście na Ziemi Oświęcimskiej Rok Edyty Stein związany z 70. rocznicą jej męczeńskiej śmierci.

Mieszkańcy Oświęcimia i okolicznych wsi, pielgrzymi z różnych zakątków Śląska i Małopolski, księża, zakonnicy oraz zakonnice przeszli ścieżkami obozowymi, modląc się za ofiary obozów i gułagów. Duży drewniany krzyż nieśli na zmianę samorządowcy, górnicy, strażacy oraz przedstawiciele różnych wspólnot parafialnych. Między stacjami zlokalizowanymi w różnych miejscach byłego obozu, odmawiano Różaniec. Procesję pasyjną poprowadził ks. prałat Krzysztof Straub, dziekan dekanatu oświęcimskiego. Rozważania przy symbolicznych stacjach Męki Pańskiej, przygotował w tym roku ks. Manfred Deselaers. Pochodzący z Niemiec kapłan, pracujący od lat w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu był także uczestnikiem nabożeństwa, będącego symbolicznym udziałem w ostatniej drodze Edyty Stein.

Wierni zatrzymywali się przy kolejnych symbolicznych stacjach Drogi Krzyżowej rozrzuconych na obszarze byłego obozu koncentracyjnego: m.in. przy Bramie Śmierci, rampie obozowej, pośród baraków, ruin krematoriów II i III, budynku Sauny, gdzie odbywało się przyjmowanie więźniów do obozu, pozostałości krematoriów IV i V i budynku komendantury obozu. Rozważając Mękę Chrystusa, przypominano sceny z życia św. Edyty Stein.
Prezes Fundacji Pomnik-Hospicjum Miasta Oświęcim, Helena Wisła, która jako jedna z pierwszych niosła krzyż, przyznaje, że obecność tylu ludzi modlących się w tym miejscu niesie nadzieję. „Myślę, że to, iż tutaj jesteśmy i dajemy świadectwo prawdzie, jest czymś ponad to zło, które tu się wydarzyło. Jest coraz więcej ludzi, którzy chcą dążyć do dobra i żeby w tym Oświęcimiu było coraz więcej dobrych rzeczy” – zauważa.
Na koniec Drogi Krzyżowej błogosławieństwa udzielił ks. infułat Władysław Fidelus z konkatedry żywieckiej. W kościele w Brzezince sprawowana była natomiast Msza św.

Drogi Krzyżowe na terenie byłego obozu rozpoczęły się jeszcze przed wyborem Karola Wojtyły na papieża i zainicjowały je kluby KIK-u z Oświęcimia i Krakowa. Najwięcej osób było tu w 2006 roku, niedługo po wizycie Benedykta XVI na terenie obozu. Droga Krzyżowa na terenie KL Birkenau odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę po liturgicznym wspomnieniu Wszystkich Wiernych Zmarłych.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Brzezinka: Droga Krzyżowa wśród obozowych baraków i ruin krematoriów

06 listopada 2011 | 21:10 | rk Ⓒ Ⓟ

Około 4 tys. osób przeszło 6 listopada w tradycyjnej Drodze Krzyżowej na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz II-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince. Niedzielne nabożeństwo pasyjne, które upamiętnia pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski, zakończyło obchody Roku św. Maksymiliana na ziemi oświęcimskiej i w diecezji bielsko-żywieckiej.

Mieszkańcy Oświęcimia i okolicznych wsi, pielgrzymi z różnych zakątków Śląska i Małopolski, księża, zakonnicy oraz zakonnice przeszli ścieżkami obozowymi, modląc się za ofiary obozów i gułagów. Duży drewniany krzyż nieśli na zmianę samorządowcy, górnicy, strażacy oraz przedstawiciele różnych wspólnot parafialnych. Między stacjami zlokalizowanymi w różnych miejscach byłego obozu, odmawiano Różaniec. Procesję pasyjną poprowadził ks. prałat Krzysztof Straub, dziekan dekanatu oświęcimskiego. Rozważania przy symbolicznych stacjach Męki Pańskiej, przygotowane w tym roku przez franciszkanów z pobliskich Harmęż, poświęcone były życiu i męczeństwu św. Maksymiliana Kolbego.

„Weźmy swój krzyż i podążajmy ze św. Maksymilianem za Chrystusem ramię w ramię na górę zbawienia. Nie ma innej drogi do wieczności, jak droga prowadząca na Kalwarię. Każdy z nas dźwiga swój krzyż. Czasem wydaje się, że jest on za ciężki, że może inny – tego czy tamtego człowieka – byłby bardziej odpowiedni” – modlił się dziekan, przypominając, że Chrystus rozpięty na krzyżu jest źródłem miłości i przebaczenia.

Wierni zatrzymywali się przy kolejnych symbolicznych stacjach Drogi Krzyżowej rozrzuconych na obszarze byłego obozu koncentracyjnego: m.in. przy Bramie Śmierci, rampie obozowej, pośród baraków, ruin krematoriów II i III, budynku Sauny, gdzie odbywało się przyjmowanie więźniów do obozu, pozostałości krematoriów IV i V i budynku komendantury obozu. Rozważając Mękę Chrystusa, przypominano sceny z życia św. Maksymiliana, m.in. moment, kiedy na placu apelowym obozu Auschwitz zakonnik zdecydował się umrzeć za innego człowieka.

„To Chrystusowa miłość ku człowiekowi kazała mu pozbyć się lęku przed śmiercią i przyjąć ją z woli Ojca za bliźniego” – mówił jeden z działaczy oświęcimskiego oddziału Klubu Inteligencji Katolickiej.

Proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Brzezince, ks. Józef Święcicki przypomniał w rozmowie z KAI, że Drogi Krzyżowe na terenie byłego obozu rozpoczęły się jeszcze przed wyborem Karola Wojtyły na papieża i zainicjowały je kluby KIK-u z Oświęcimia i Krakowa. „Z moich obliczeń wynika, że to 34. Droga Krzyżowa. Najwięcej osób było tu w 2006 roku, niedługo po wizycie Benedykta XVI na terenie obozu. Dziś też mieliśmy rzesze pielgrzymów. Dopisała pogoda” – dodaje kapłan.

Na koniec w kościele w Brzezince sprawowana była Msza św. Uczestnicy Drogi Krzyżowej zostawili także zapalone znicze na torach kolejowych, którymi niegdyś wjeżdżały transporty więźniów przeznaczonych na śmierć. Lampki zapłonęły także na zgliszczach obozowych krematoriów.

Droga Krzyżowa na terenie KL Birkenau odbywa się od ponad 30 lat, zawsze w pierwszą niedzielę po liturgicznym wspomnieniu Wszystkich Wiernych Zmarłych.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Brzezinka: Droga Krzyżowa wśród obozowych baraków i ruin krematoriów

07 listopada 2010 | 16:22 | rk Ⓒ Ⓟ

Około dwóch tysięcy osób przeszło w niedzielę w tradycyjnej Drodze Krzyżowej na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince. Nabożeństwo pasyjne, która odbyło się w tym miejscu po raz 32., upamiętnia pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski.

Mieszkańcy Oświęcimia i okolicznych wsi, pielgrzymi z różnych zakątków Śląska i Małopolski, księża, zakonnicy oraz zakonnice przeszli ścieżkami obozowymi, modląc się za ofiary obozów i gułagów. Duży drewniany krzyż nieśli na zmianę samorządowcy, górnicy, strażacy oraz przedstawiciele różnych wspólnot parafialnych. Między stacjami zlokalizowanymi w różnych miejscach byłego obozu, odmawiano Różaniec. Procesję pasyjną poprowadził ks. prałat Krzysztof Straub, dziekan dekanatu oświęcimskiego.

Halina Tyrna, mieszkanka Brzezinki, przyznaje, że modlitwa w miejscu kaźni setek tysięcy ludzi ma szczególne znacznie. „Tu oddajemy hołd tym pomordowanym ofiarom. Staramy się podtrzymać tradycję uczestnictwa w tej modlitwie. Ludzie mobilizują się i przyjeżdżają z różnych stron Polski, mimo przenikliwego zimna, tak jak dziś” – mówi parafianka.

O. Florian Szczęch OFM, były proboszcz parafia Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach zwraca uwagę, że to niezwykle ważne wydarzenie dla lokalnej społeczności. „Nie zawsze chyba doceniane i zauważane. Ostatnio w tej Drodze Krzyżowej bierze udział coraz więcej ludzi. To pozytywny znak” – mówi franciszkanin.

Wierni zatrzymywali się przy kolejnych symbolicznych stacjach Drogi Krzyżowej rozrzuconych na obszarze byłego obozu koncentracyjnego: m.in. przy Bramie Śmierci, rampie obozowej, dyżurce SS-manów, bloku karnej kompanii lub obozie dla kobiet. Rozważając Mękę Chrystusa, odczytywano wspomnienia więźniów i fragmenty Pisma Świętego.

Rozważania Męki Pańskiej przygotowali działacze oświęcimskiego oddziału Klubu Inteligencji Katolickiej. Inspiracją były myśli ks. Manfreda Deselaersa, niemieckiego kapłana pracującego od lat w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy.

Przy Stacji X, zlokalizowanej przy ruinach komór gazowych i krematoriów IV i V, modlono się m.in. tymi słowami: „Boże z szat odarty. Boże nędzarzy. Boże głodujących i krzywdzonych przyjmij do twego Królestwa tych, którzy na tej Golgocie XX wieku byli bici, głodni, nad miarę skrzywdzeni. Spraw, aby ich ofiara zaowocowała zwycięstwem prawdy i pokoju”.

Na koniec w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Brzezince sprawowana była Msza św. Uczestnicy Drogi Krzyżowej zostawili także zapalone znicze na torach kolejowych, którymi niegdyś wjeżdżały transporty więźniów przeznaczonych na śmierć. Lampki zapłonęły także na zgliszczach obozowych krematoriów.

Droga Krzyżowa na terenie KL Birkenau odbywa się od ponad 30 lat, zawsze w pierwszą niedzielę po liturgicznym wspomnieniu Wszystkich Wiernych Zmarłych. Nabożeństwo, zapoczątkowane przez miejscowych działaczy Klubu Inteligencji Katolickiej, upamiętnia pierwszą pielgrzymką Jana Pawła II do Polski. 7 Czerwca 1979 roku Papież modlił się przy tablicach upamiętniających śmierć pomordowanych w KL Auschwitz-Birkenau.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.