Bucharzewo-Bukowce: Zaduszkowe Nabożeństwo Ekumeniczne (zapowiedź)
03 listopada 2012 | 18:58 | bt Ⓒ Ⓟ
Dziś wieczorem na wiejskim cmentarzu ewangelickim w Bucharzewie-Bukowcach, położonych w Puszczy Noteckiej koło Sierakowa, odbędzie się Zaduszkowe Nabożeństwo Ekumeniczne. Jego inicjatorem i współorganizatorem jest Akademicki Klub Seniora w Poznaniu.
Podczas odbywającego się po raz ósmy Zaduszkowego Nabożeństwa Ekumenicznego, któremu będzie przewodniczył ks. kan. Zbigniew Woźniak, proboszcz parafii pw. NMP Niepokalanie Poczętej w Sierakowie, wspominane będą w modlitwie zarówno osoby pochowane na ewangelickim cmentarzu, dobrodzieje Sierakowa – ród Opalińskich, jak i zmarli członkowie Akademickiego Klubu Seniora (AKS). Uczestnicy nabożeństwa będą też polecać Bogu śp. pastora Tadeusza Raszyka, proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej w Poznaniu oraz modlić się o rychłą kanonizację bł. Jana Pawła II.
W nabożeństwie uczestniczyć będzie również, jako przedstawiciel metropolity poznańskiego, ks. kan. Marek Kaiser, członek Archidiecezjalnej Komisji Ekumenicznej w Poznaniu oraz pastor Wojciech Płoszek, wikariusz parafii ewangelicko-augsburskiej w Poznaniu.
Zaduszkowe Nabożeństwo Ekumeniczne odbywa się w Puszczy Noteckiej od 2005 r. Jego współorganizatorami są: Akademicki Klub Seniora w Poznaniu, parafie rzymsko-katolickie w Sierakowie, Chojnie nad Wartą oraz pw. św. Wojciecha w Poznaniu, parafia ewangelicko-augsburska w Poznaniu, Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie oraz Nadwarciańskie Centrum Animacji Kultury i Ochrony Dziedzictwa Regionalnego PRON w Międzychodzie.
Jak wyjaśnia KAI Andrzej Jacek Kowalski, „Prezes Przy Szabli” AKS, inicjatywa wspólnej modlitwy za zmarłych zrodziła się w 35. rocznicę otwarcia znajdującego się nieopodal schroniska studenckiego „Chata Zbójców”. Wcześniej członkowie AKS przy wsparciu ludzi dobrej woli uporządkowali i odnowili XIX-wieczny cmentarz ewangelicki.
„Ze schroniska od lat chętnie korzystają studenci, a także studenci-seniorzy i nie tylko, bo jest to miejsce pięknie położone w Puszczy Noteckiej, w Sierakowskim Parku Krajobrazowym. Postanowiliśmy więc uchronić groby dawnych mieszkańców pobliskich wsi Bucharzew-Bukowiec wyznania ewangelickiego od całkowitego unicestwienia” – wspomina Andrzej Jacek Kowalski.
Przy porządkowaniu zaniedbanego i zapomnianego przez przeszło 60 lat cmentarza pracowało ok. 35 osób przez kilka dni. Wywieziono stąd kilkadziesiąt przyczep śmieci i liści, wycięto samosiejki, uporządkowano groby, oczyszczono, podniesiono i naprawiono nagrobki. Otoczono też płotem teren cmentarza oraz postawiono tablicę informacyjną i pamiątkowy kamień.
Na cmentarzu pozostały wolno stojące nagrobki z mało czytelnymi napisami, płyty nagrobne, żeliwne ogrodzenia grobów i fragmenty żeliwnych krzyży. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1866 r. a najmłodszy − z 1924 r.
Wcześniej, w 2003 r., cmentarz został wpisany do rejestru zabytków. W 2006 r. przedstawiciele AKS przeprowadzili szczegółową inwentaryzację cmentarza i mogił, a rok później przetłumaczono inskrypcje nagrobne.
Natomiast od 2007 r. można zdobyć honorowy tytuł „Przyjaciel Cmentarza w Bucharzewie-Bukowcach”. Przyznawany jest on przede wszystkim młodzieży przebywającej na wakacjach w „Chacie Zbójców”, która porządkuje i odwiedza cmentarz. Miano „Przyjaciela Cmentarza” zdobyło do tej pory ponad 100 osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.