Buddysta i sikh złożyli wizytę w Auschwitz
08 lipca 2009 | 12:05 | ps / matt. Ⓒ Ⓟ
Znany buddysta z Chin i sikh z Wielkiej Brytanii, we wtorek złożyli wizytę w Miejscu Pamięci Auschwitz. W środę na krakowskim Kazimierzu wygłoszą wykłady o dialogu międzyreligijnym z perspektywy buddyjskiej i sikhijskiej.
Goście dokładnie zwiedzili tereny byłego obozu Auschwitz i Auschwitz II-Birkenau. Przy budynku krematorium i komory gazowej w Auschwitz I wpisali się do muzealnej księgi pamiątkowej.
„Miłościwy Boże – wszystkich, którzy tu pracują oraz tych, którzy odwiedzają to miejsce pobłogosław obfitością miłości, miłosierdzia, łaski i przebaczenia. Obdarz nas wszystkich swoją łaską, abyśmy potrafili zmienić wszystko, co zmienić można. Daj nam mądrość i pokorę. Nie pozwól, żeby takie okrucieństwo powtórzyło się kiedykolwiek. Ufamy Boże, że uczynisz niemożliwe możliwym” — napisał Mohinder Singh.
Tao Shih napisał: „Niech obcowanie z horrorem Holokaustu wydobędzie z naszych serc światło miłości i współczucia. Niech to światło przebije się przez ciemność nienawiści. Niech czas pogrzebie nienawiść i wrogość, aby Holokaust nigdy więcej się nie powtórzył”.
Organizatorem wizyty jest prof. Jonathan Webber, angielski antropolog, członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, który planuje m.in. budowę Europejskiego Muzeum Religii.
8 lipca w Muzeum Galicja na krakowskim Kazimierzu goście wygłoszą wykłady w ramach międzyreligijnego panelu dyskusyjnego poświęcone m.in. pojednaniu i dialogowi międzyreligijnemu oraz współczuciu z perspektywy buddyjskiej i sikhijskiej. Temat spotkania to „Leczenie ran: droga do pokoju i pojednania”.
Tao Shih urodził się w 1947 r. w Birmie. Na Tajwan przyjechał w wieku lat 13. W wieku 25 lat został mnichem. W 1983 r. założył klasztor Wu-Scheng na górze Ling-jiou. Jest założycielem Muzeum Religii Świata oraz przewodniczącym organizacji Global Family of Love and Peace. W 2001 r. zainicjował serię spotkań buddyjsko-muzułmańskich.
Mohinder Singh urodził się w 1939 r. w trzecim pokoleniu sikhijskich liderów duchowych. Od 1995 r. jest przywódcą duchowym Guru Nanak Nishkam Sewak Jatha, organizacji z siedzibą w angielskim Birmingham, która opiekuje się jedną z największych świątyń Sikhów poza Indiami. Od 2002 r. jest przewodniczącym British Sikh Consultative Forum, reprezentującym ponad 100 organizacji Sikhów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.